Çevre Kanunu'nda yapılan değişiklikle gürültü cezalarında artış yaşandı. Eğlence yerleri, fabrikalar, konutlar ve hatta ulaşım araçları dahil olmak üzere tüm alanlarda gürültünün asgariye indirilmesi zorunlu hale getirildi.

ONLARI DA YETKİSİ VAR

Öte yandan apartman yöneticisinin de bazı durumlarda apartman sakinlerine ceza uygulayabiliyor. Eğer bir apartman yöneticisi, göreve geldiği anda tüm konut sakinlerine uymaları gereken kuralları ve cezaları önceden haber vermiş ise ceza verme yetkisine sahip oluyor.

Fakat hiçbir apartman yönetici bir apartman sakinini evinden çıkarma hakkı bulunmuyor. Apartman yöneticisinin vereceği ceza ancak para cezası olarak geçerli olabiliyor.

Duyan Nüfus Müdürlüğü’ne akın etti! Kimliği ile gidene tamamen ücretsiz oldu Duyan Nüfus Müdürlüğü’ne akın etti! Kimliği ile gidene tamamen ücretsiz oldu

ZAMLI CEZA!

Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu tebliğe göre eğlence yeri, fabrika, hizmet binaları, atölye, iş yeri, tüm konutlar ve ulaşım araçlarında gürültünün asgariye indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması şart koşuluyor.

Vatandaşların ruh ve beden sağlığını bozacak derecede gürültü yapan yerlere ise ağır cezalar kesiliyor. Bu cezalar Ocak ayından itibaren yüzde 58,46 artırıldı.

Buna göre, konutlarda standart dışı gürültü yapan ya da titreşim yayan kişilere çevrelerini verdikleri rahatsızlık sebebi ile 7 bin 667 lira ceza kesilirken, Ulaşım araçlarının keyfi olarak korna ve egzoz aracılığı ile yaptığı gürültü için 23 bin 155 lira kesiliyor.

İş yerleri ve atölyelerin yaptığı gürültüye 77 bin 372 lira, Fabrika, şantiye ve eğlence mekanlarının çıkardıkları gürültüye ise 232 bin 264 lira ile ceza veriliyor.

ALINTI: ESKİSEHİRNET

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: ESKİSEHİRNET