doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Bu Yöntemler Doğalgaz Faturasını Düşürüyor!

Bu-Yöntemler-Doğalgaz-Faturasını-Düşürüyor!
Daha Fazla Göster

Bu Yöntemler Doğalgaz Faturasını Düşürüyor! Havalar soğudu, doğalgaz fiyatları zamlandı kombiler yavaş yavaş yanmaya başladı.  doğalgazdan  hem tasarruf edip hem de  ufak püf noktalarıyla  evinizi ısutabilirsiniz. Peteklerinizin evinizi en ideal şekilde ısıtması için dikkat edilmesi gereken noktalara göz atın.

Doğalgazın ekonomik kullanımını ise uzmanı açıkladı.

Ev dekorasyonu için peteklerin koltuk arkalarına gizlenmesinin doğalgaz faturalarını arttırdığını belirten makine mühendisi Ünsal Demir vatandaşları, “Ev dekorasyon merakınız faturalarınızı şişirmesin” diyerek uyardı.

Demir aynı zamanda ısı kaybını önleyen 2 kritik yöntem verdi.

Vatandaşlarım ev dekorasyonunu bozmaması için peteklerini koltukların arkasına sakladığını belirten Ünsal Demir, bu uygulamanın doğalgaz faturalarını artıracağı konusunda uyarıyor.

Normalde peteklerin ve kombinin her yıl bakımın yaptırılması gerekiyor ancak durumu müsait olmayanlar olabilir. En az 2 yılda bir bakımının yapılması lazım.

Kombi bakımının yetkili servise yaptırılması, doğru hizmet alabilmek için oldukça önemli.

ISI KAYBINI ÖNLEYİN

Peteklerin önüne de hiçbir şey koymamamız gerekiyor.

Peteklerin önüne ve üzerine koyulan eşyalar, radyatörün eve vermesi gereken ısıyı engelliyor.

Kurutmak için kaloriferlerin üzerine serilen eşyalar, petek önüne gelen perdeler ısıyı önlüyor.

EVİNİZİN DEKORASYONUNU GÖZDEN GEÇİRİN

Uzmanlar, peteklerin önüne çekilen eşyalar konusunda da uyarıyor.

Kış sezonu mobilyalarınızın yerlerini yeniden düzenlemenizde fayda var.

Peteklerinizi kapatacak masa, dolap, koltuk gibi eşyaların yerlerini değiştirin.

Demir bu konuda şöyle diyor;

Peteklerin üzerinde giysi, önünde koltuk ısı kaybına neden oluyor. İnsanlarımız dekor görünümüne önem verdiği için petekleri bir şekilde kapatmak istiyorlar ama petek kapatılması durumunda içeriye ısı veremiyor.

DOĞALGAZ FATURASINI AZALTAN YÖNTEM

Yüksek doğalgaz faturalarının bir diğer nedeni ise iyi yalıtılmamış evler. Uzmanlar özellikle cam kenarlarının ideal şekilde yalıtıldığından emin olunması gerektiğini belirtiyor.

Ünsal Demir’in ısı kaybını önlemek için bir de önerisi var;

Peteklerin ısıyı dışarıya verememesi için duvar ile peteklerin arasına alüminyum kaplı aparatlardan koyarlarsa doğalgaz faturaları düşecek ve insanlar düşük maliyetli ısınabileceklerdir.

PETEKLERİNİZE TERMOSTAT TAKIN

Oda termostatı veya petek termostatı satın alarak, gereksiz ısı kaybını engelleyerek, ısı değişikliklerinin önüne geçmiş olursunuz. Termostatı ayarladığımız dereceye kadar ulaşıyor. Sonrasında kombi kendisini korumaya alıyor. Buda doğalgaz faturalarını düşüren etkenlerden bir tanesidir.

PETEK TEMİZLİĞİ YAPTIRIRKEN DİKKAT

Petek temizliklerinde vatandaşlar temiz olduğunu söylüyorlar ama yaptırmak gerekiyor.

Demir’in bu konudaki görüşü önerisine kulak verin “Peteklerin temizliğinde ilaç kullanılıyor, bu da peteklere zarar veriyor. Daha çok basınçlı su gönderiliyor. Onun için biz halkımıza ilaçlı petek temizliği yaptırmamalarını öneriyoruz.”

KOMBİYİ KAPATMAYIN, KISIN!

Uzmanlar, kombilerin aç-kapa yapılmaması gerektiği konusunda da uyarılarını yineliyor.

Konuyla ilgili Ünsal Demir şöyle diyor;

Bunu yapınca da sistem kendisini otomatik olarak soğutuyor. Bunun sonucunda da kombi hem kendisini hem de petekleri ısıtmak için daha çok gaz yakması gerekiyor

Kombi düşük seviyede sürekli çalıştığı zaman, kendisini koruma moduna alır ve böylece daha az yakıt tüketir.

EVİNİZDE ISI DENGESİZLİKLERİ VARSA PETEK SAYISINI ARTTIRIN

Petek sayısı ve yerleri ısı dengesi açısından oldukça önemli, doğalgaz faturanızın yüksek geldiğini düşünüyorsanız, evinizdeki peteklerin yerlerini ve sayılarını kontrol etmesi için bir uzmandan yardım alabilir.

Gerektiğinde evinizin kritik noktalarına fazladan petek eklemek daha etkin bir ısınma sağlayacak ve sizi gereksiz faturadan koruyacaktır.

PETEKLERİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

Kombinizin bakımını yaptırın Peteklerinizi temizlettirin ve havalarını aldırın Eşyalarınızı peteklerin önünü açacak şekilde yeniden yerleştirin Peteklerin önüne perde gelmesini engelleyin Peteklerinize termostat takın Peteklerin arkasına alimunyum korumalar yerleştirin Mümkünse, evinizin ısı yalıtımını yenileyin.
Eski stil peteklerinizi yenileyin Pencerelerinizin hava geçirmemesi için önlem alın Evinizdeki zeminde daha büyük halılar tercih edin Kombiyi tamamen kapatmak yerine derecesini kısın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir