doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Bu Hastalık Uykusuz Bırakıyor! Belirtilere Dikkat

huzursuz-bacak-sendromu-2409
Daha Fazla Göster

Bu Hastalık Uykusuz Bırakıyor! Belirtilere Dikkat Bacaklardaki yanma, batma, kimi zamansa karıncalanma hissi çok rahatsız olmakla birlikte bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Geceleri uykusuz kalmanızın nedeni “Huzursuz Bacaklar Sendromu” olabilir!

3 MİLYON KİŞİ BU SORUNU YAŞIYOR

Akşamları başlıyor, geceleri şiddetleniyor! Bu hastalık uykusuz bırakıyor! Belirtilere dikkat
Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS); özellikle akşam saatlerinde ve hareketsiz kalındığında bacakları hareket ettirme isteği ve buna eşlik eden ağrı, batma, karıncalanma ve yanma gibi belirtilerle kendini belli eden bir tablo.

Akşamları başlıyor, geceleri şiddetleniyor! Bu hastalık uykusuz bırakıyor! Belirtilere dikkat
Ülkemizde her 100 kişiden 4’ü Huzursuz Bacaklar Sendromu tanısı alıyor. Bir başka deyişle, ülkemizde ortalama 3 milyon kişi bu sendromla mücadele ediyor. Her yaş grubunda görülmekle birlikte, yaş ilerledikçe risk artıyor.

Akşamları başlıyor, geceleri şiddetleniyor! Bu hastalık uykusuz bırakıyor! Belirtilere dikkat
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykuda hareket bozukluğu olan Huzursuz Bacaklar Sendromu’nda erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu belirterek, “Yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan düzenlemeler ve ilaç dışı yöntemlerle birlikte ihtiyaç halinde başvurulan ilaç tedavisi, bu sendromun hafiflemesini, hatta tümüyle ortadan kalkmasını sağlayabiliyor” diyor.

BU BELİRTİLER BİLE VARSA…

Huzursuz Bacaklar Sendromu genellikle akşamları başlayıp, şiddetini geceleri artırsa da, uzun süren seyahatler veya toplantılar nedeniyle bacaklarımızı uzun süre hareket ettiremediğimiz durumlarda gündüzleri de gelişebiliyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, bu sendromun belirtilerini şöyle sıralıyor:

Akşamları başlıyor, geceleri şiddetleniyor! Bu hastalık uykusuz bırakıyor! Belirtilere dikkat
-Bacaklarda yanma, batma, karıncalanma ve ağrı gibi rahatsız edici bir hissin gelişmesi
-Rahatsız edici his nedeniyle bacakları hareket ettirme isteği

-Yakınmaların akşam saatlerinde başlaması veya şiddetlenmesi. Gece yatıldığında en şiddetli halini alması
-Yanma, batma, karıncalanma ve ağrının bazen bacaklara ek olarak vücudun diğer bölgelerinde de (kollar, gövde, karın, genetik bölgeler gibi) oluşması
-Hareketsiz kalındığında sorunların daha da artması

-Hareket edildiğinde, en azından hareket sırasında şikayetlerin azalması
-Bacaklarda gelişen sorunların sabahları azalması veya kaybolması

NEDENİ DEMİR EKSİKİĞİ OLABİLİR

Huzursuz Bacaklar Sendromu’nun oluşum mekanizması tam bilinmemekle birlikte, beyin sapı ve omurilikteki dopaminerjik sinir yolaklarındaki işlevsel bozukluktan kaynaklandığı düşünülüyor. Genetik yatkınlık bu sendromda büyük önem taşıyor. Öyle ki Huzursuz Bacaklar Sendromu tanısı alan her 2 kişiden birinde aile öyküsü bulunuyor. Prof. Dr. Murat Aksu demir eksikliğinin de Huzursuz Bacaklar Sendromu’na en sık yol açan etkenlerden biri olduğuna işaret ederek, “Ayrıca magnezyum veya folik asitliği, hamilelik, diyabet, parkinson hastalığı, romatoit artrit, ileri evre böbrek yetmezliği ve bazı ilaçlar da risk faktörleri arasında yer alıyor” diyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir