doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Bu Bitkiler Evinizi Ferahlatacak!

bu-bitkiler-evinizi-ferahlatacak
Daha Fazla Göster

Bu Bitkiler Evinizi Ferahlatacak! Birçok insan yaşadığı alerji sebebiyle sıkıntı çekebiliyor.evinizin havasını bu bitkilerle değiştirip ferahlayabilirsiniz. İşte o bitkiler…

Yapılan araştırmalara göre 50 milyondan fazla insan yılda bir tür alerji yaşayabilir. Bunların en önemli nedenlerinden birisi havayı kirleten zararlı kimyasallar olduğu tespit edilmiş. Evde bakacağınız bazı bitkiler sayesinde bu sorunlardan kurtulmanız mümkün. Havayı temizleyen ve alerjiye iyi gelen 12 farklı bitki…

ÇİN HERDEMYEŞİLİ

Havayı temizleyebilen ve NASA’nın önerdiği bitkilerden birisi de Çin herdemyeşili. Havadaki zararlı partikülleri temizleyebilen Çin herdemyeşili, yararları olduğu gibi zararları da bulunuyor. Bu yüzden almadan önce iyice araştırılması gerekiyor.

YELKEN ÇİÇEĞİ

Yelken çiçeği, diğer adıyla barış zambakları olarak biliniyor. apılan çalışmalar, bu bitkinin toksik ve alerjenik hava kirleticileri önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

JANET CRAİG BİTKİSİ

Janet craig bitkisi, dracaena fragrans veya mısır sapı olarak da biliniyor. Astımı ve alerjik riniti arttırdığı bilinen toluenin havasını temizler.

KAUÇUK BİTKİSİ

Adını sert plastiğe benzeyen yapraklarından alan kauçuk bitkisi, bilimsel adıyla Ficus elastica olarak bilinir.

BOSTON EĞRELTİ OTU

Bakımı kolay olan boston eğrelti otu, nem, yerleri çok sever. Havadaki zararlı toksinleri ortadan kaldırdığı biliniyor.

PAŞA KILICI

Kuru yerlerde yetişen paşa kılıcı, havada bulunan 5 ana toksinin 4’ünü temizleyebiliyor.

FLAMİNGO ÇİÇEĞİ

Görüntüsüyle gözleri kamaştıran flamingo zambağı, türünün tek örneği olarak biliniyor. Burun ve boğazda tahrişe neden olabilecek bir kimyasal olan havadaki amonyağı da filtreleyebilir. Ancak, bu bitkiye karşı birçok alerji vakası bildirildiğinden, evinizde bulundurmanın güvenli olduğundan emin olun.

ALOE VERA

Hem kozmaetik sektöründe hem de tıbbi amaçla kullanılan aloe vera bitkisi, zararlı partikülleri ve kimyasalları temizlediği biliniyor.

AREKA

Bambu bitkisi bir diğer adıyla areka bitkisi olarak biliniyor. Baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilecek kimyasal bir bileşik olan trikloretilenden arındırabilir.

KURDELE ÇİÇEĞİ

Örümcek bitkisi olarak da bilinen kurdele çiçeği, uzun ömürlü ve bakımı kolay bitkilerdendir. Araştırmalar bu bitkinin iç ortam hava kirliliğini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

GERBERA PAPATYASI

Yazdan sonbahara kadar çiçek açar ve yaprakları 3 tehlikeli hava kirletici maddeyi temizleyebilir.

İNGİLİZ SARMAŞIĞI

Hızlı büyümesi ve tutunacağı herhangi bir yüzeye tırmanabilen İngiliz sarmaşığı, evinizin içinde bulunan havadaki toksinleri filtreleyebileceği için solunumla ilgili alerjilerinize de yardımcı olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir