Türk sinemasının unutulmaz ismi Cüneyt Arkın'ın hayatını kaybetmesinin ardından sevenleri, vatandaşlar "Cüneyt Arkın kimdir?", "kaç yaşında sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. İşte Cüneyt Arkın hakkında merak edilenler... 

Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak  özel bir hastaneye kaldırıldı.85 yaşındaki oyuncu hastanede hayatını kaybetti. Peki, Cüneyt Arkın kimdir,neden öldü? Yanıtı haberimizde...

GERÇEK İSMİ FAHRETTİN CÜREKLİBATIR

8 Eylül 1937 yılında eskişehirde dünyaya gelen Cüneyt Arkın'ın gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatırdır, 2 oğlu bulunan Arkın,Türk sinema oyuncusu, senarist, yapımcı, yönetmen ve doktor olan Arkın yüzlerce filmde rol almıştır. Malkoçoğlu, Kara Murat, Battal Gazi gibi filmleri ona şöhret kazandıran yapıtlardandır. 

HALİT REFİĞ'İN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde en az 30 Film çevirdi.

GURBET KUŞLARI FİLMİ DÖNÜM NOKTASI OLDU

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.

Polis maaşları ne kadar oldu? Zamlı polis maaşları 2022 Polis maaşları ne kadar oldu? Zamlı polis maaşları 2022

DUBLÖR KULLANMAYI REDDETTİ

Bugüne kadar yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın kariyeri boyuncu dublör kullanmayı hep reddetti. Bu da bazen ölümlerden dönmesine neden oldu.Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980'li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'lı yıllarda da polisiye dizilere yöneldi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.