doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Bu Alışkanlıklara Dikkat!

bu-alıskanlıklara-dikkat-hızlı-yaslandırıyor
Daha Fazla Göster

Bu Alışkanlıklara Dikkat!Hızlı Yaşlandırıyor Farkında olmadan yaptığımız bazı alışkanlıklar bizi daha hızlı yaşlandırabilir. Harvard Üniversite yaptığı araştırmada, her gün yaptığımız ve bizi yaşlandıran alışkanlıkların neler olduğunu gözler önüne serdi. Bu alışkanlıklara, içecek tercihlerimizden stres seviyemiz kadar birçok şey dahil. İşte her gün yaptığımız hızlı yaşlandıran alışkanlıklar.

GÜNEŞLENMEK

Bronz tene kavuşmayı hepimiz seviyoruz. Ancak güneşlenmek, erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olabilir. Kısa vadede cilde zarar verebilir. Üstelik bu durumun cilt kanserine yol açma riski de var. Cildinizdeki pigment farklarının genel nedeni korunmasız güneşlenmenizdir.

GAZLI İÇECEKLER

Gazlı içecekler şekerle tatlandırılmıştır ve obezitenin yanı sıra hücrelerin yaşlanmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalarda gazlı içeceklerin hücre yaşlanmasını hızlandıran metabolik hastalık gelişimini etkileyebiliyor.

Cildi hızlı yaşlandırıyor! Bu içeceklere dikkat Cildi hızlı yaşlandırıyor! Bu içeceklere dikkat edilmeli. Genç yaşınızda yaşlı hissediyorsanız sebebi hareketsizlik olabilir. Hareketsiz vücut, erken yaşlarda rahatsızlıklara neden olabilir. Yoga, pilates ve hatta sadece kardiyo çalışarak bile vücudunuzun esnekliğini artırabilirsiniz.

UYKUSUZLUK

Uyku apnesi gibi uyku sorunları olan kişiler daha hızlı yaşlanır. Bilim insanları, uykuda artan solunum bozukluğunu hızlı yaşlanma ile ilişkilendirdi. Kadınlarda bu durum erkeklerden daha belirgin şekilde ortaya çıkıyor. İyi uyku çekmeniz daha genç görünmenize katkı sağlayacaktı. Uyku, yüzünüzün gevşemesini sağlar ve kırışıklıklar da yumuşar.

STRES

Harvard Sağlık Bilimleri uzmanları, fazla stresin vücudu yaşlandırdığını keşfetti. Kromozom uçları olan telomerler, yaşlandıkça kısalır. Kısaldıkları zaman da hücreler ölür. Stres, telomerlerin kısalmasına neden olan bir faktör. Bu nedenle kronik strese maruz kalan kişilerin daha hızlı yaşlanması olası.

SİGARA İÇMEK

Sigaranın vücudu yaşlandırdığı araştırmalarca kanıtlandı. Bunun için ikizleri araştıran uzmanlar, biri diğerinden daha uzun süredir sigara içen ikizlerin yüzlerini karşılaştırdı. Sigara içen ikizin üst göz kapakları sarkmış ve göz altlarında torbalar çıkmıştı. Sigara içenlerde gıdı oluşumunu da daha hızlıydı.

GÜLÜMSEMEMEK

Daha genç görünmek için gülümsemeyi ihmal etmemelisiniz. Gülümsemek, yüzünüzde oluşan kırışıklıkların sayısını azaltır, ayrıca sizi mutlu ederek enerjinizi artırır. Gülümsemek ruh halinizi yükselterek sizi motive eder.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir