banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1334

banner1534

20.11.2020, 08:43 33

Böylesi ne görüldü ne duyuldu…

Sanırım bugüne dek Türk siyasi yaşamında, hatta Cumhuriyet tarihinde organize suç örgütü liderinin bir siyasi parti başkanını tehdit ettiği görülmemiştir.
MHP’nin bastırmasıyla hayata geçirilen infaz yasasıyla tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverilen Alaattin Çakıcı’nın Devlet Bahçeli’yi eleştirdiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözleri, herkesi şaşırttı. Ürpertici ifadeleri ağzı açık okudu ve izledi halk. Siyasi parti liderine yönelik böylesine sert, tehdit dolu ifadeler bugüne dek ne görüldü ne de duyuldu.  
Genel başkanların birbirlerine karşı ağır eleştiride bulunmaları, yüklenmeleri ve sert salvoları, siyasi yaşamın vazgeçilmeleri arasındadır. Özellikle ana muhalefet partisinin, siyasi iktidara yönelik icraatından ötürü eleştiride bulunması, temel görevi. Hakaret içermeyen, incitmeyen konuşmalar son derece doğal. Zaten her salı ve çarşamba günleri partilerin TBMM grup toplantılarında tanık oluyoruz bu sert açıklamalara. Elbette incitici, kırıcı yerine daha kibar sözler ağızlardan çıksa iyi olur. Ne var ki, bazen hiç istenmeyen konuşmalar da yapılıyor genel başkanlar tarafından.
Eğer, eleştiriler kişinin özel yaşamına, onuruna  dokunan zarar verecek nitelikteyse zaten eleştiriye uğrayan parti veya lideri tarafından yargıya taşınıyor bu konuşmalar. Hesaplaşma yargıda yapılıyor.
Ama, Meclis’in içerisinde olmayan birinin, hem de organize suç örgütü liderinin  genel başkanlar arasındaki tartışmalara dışarıdan katılıp, ana muhalefet partisi liderine tehdit edici sözler kullanması hiç doğru değil, görevi de değil. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmayları gerekirse aynı sertlikte, hatta daha ağır yanıtı anında veriyor zaten. Demem o ki, sırf hapisten çıkmasına katkı verdi diye, MHP Genel Başkanı’nı savunma amaçlı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı söylenen son derece tehlikeli sözler, barış ve kardeşlik ortamına zarar vereceği gibi, demokrasiyi de yaralar. Hangi demokratik ülkelerde böylesine olumsuzluklar var? Var da ben mi bilemiyorum.
Emperyalizme karşı ulusal mücadeleyi başarıyla yürütmüş Mustafa Kemal Atatürk’ün  kurduğu, Cumhuriyetin temelinde harcı olan partinin başkanına böylesine hakaret ve tehdit dolu sözleri bırakın CHP’lileri, aklı başında, sağ duyulu hiçbir yurttaş kabullenmez Ana muhalefet partisi liderine böyle ağır sözler söylenirse sokaktaki yurttaş ne yapacak?..
 Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından, açıklamalarından rahatsızlık duyuluyorsa, gidersiniz yargıya suç duyurusunda bulunursunuz. Yoksa, “asarım, keserim” demekle bir yere varılmaz. O CHP ki, her seçimde en az yüzde 25 oy alan, milyonlarca seçmenin desteklediği bir partidir. Öyle çok hafife almamak gerekir.
Kemal Kılıçdaroğlu, babamızın oğlu değil. Ama oturduğu koltuktan ötürü hakareti ve tehdidi hiç ama hiç hak etmiyor. CHP Genel Başkanı’nın Alaattin Çakıcı hakkında yaptığı suç duyurusu, bakalım nasıl sonuçlanacak.
 
 

Yorumlar (0)