doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Boşanırken Zarar Görmemek için…

bosanirken-zarar-gormemek-icin
Daha Fazla Göster

Boşanırken Zarar Görmemek için…  Boşanmak başlı başına bir travma olarak yaşansa da bu zorlu süreci hem çocuğunuz hem de kendiniz için az hasarla atlatmanızı sağlayacak bazı ufak ayrıntılarla hayatınızı zorlaştırmak yerine kolaylaştırabilirsiniz .

Boşanma aşamasındaki ya da boşanmış eşlerin arasındaki çekişme her zaman çocuğa zarar verir. Boşanmayı bir yenilgi olarak görmek yerine yeni bir hayata başlangıç olarak görmeniz, ayrılığı daha az atlatmanızı sağlayacaktır.

Boşanma Sürecinde 

1- Kesin kararınızı verdiyseniz, aile ve çevrenin baskılarına aldırmayın. Vicdanınızı ve aklınızı dinleyin. Kafanızın karışmasına izin vermeyin.

2- Eşinizi asla bir düşman gibi görmeyin. Onun da insan olarak hakları ve duygularının olduğunu asla unutmayın. Çocuklarınız da varsa hayat boyu yüz yüze bakacağınızı unutmayın.

3- Ayrılmayı bir felaket olarak değil, yeni bir yaşama başlama fırsatı olarak görün. Özlediğiniz, düşlediğiniz hayatın planlarını kurun.

4- Çocuklarınızın önünde asla boşanma konusunu konuşmayın. Ya dışarı gidin ya da onlar yokken konuşun. Çocuklarınıza dert yanmayın, asla ve asla eşinizi karalamayın.

5- Duygularınızı, özellikle öfkenizi kontrol edin. Eşinizin sizi suçlaması ve kızdırması karşısında durumu eşitlemeye çalışmayın. Duygularınızı ve egonuzu tatmin etme peşinde olmayın.

6- Eşinizle bir ortaklığı bitirdiğinizi varsayın. Ayrıldıktan sonra onun üzerinde bir hak iddia etmeyin. Yoluna çıkmayın.

7- Çocuklarınızı düzenli olarak alın ve bire bir vakit geçirin. Onların eğitimleriyle ilgilenin. Okullarına gidin. Yaz tatillerinde birlikte tatil yapın.

8- Çocuklarınızın özel günlerinde (doğum günü, mezuniyet, nişan, düğün…) mutlaka yanlarında olun. Çocuklarınızdan değil eşinizden ayrıldığınızı unutmayın.

9- Ayrıldıktan sonra hemen evlenmeyin. Ayrılık travmasını atlatana kadar ciddi hiçbir ilişkiye girmeyin. Duygusal boşluk dönemlerinde sağlıklı karar verilemediğini unutmayın.

10- Ayrılığı bir çöküş, mağlubiyet gibi görmeyin. Bu krizi fırsata dönüştürmek için çaba sarf edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir