Borcu Olan Herkesi İlgilendiriyor! Kredi Kartı, Kredi, Nakit Avans…

Milyonlarca Kişiye Nakit Para Desteği Yapılacak! Detaylar...
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borcu Olan Herkesi İlgilendiriyor! Kredi Kartı, Kredi, Nakit Avans… Borcu olan milyonlarca insan ödeme günü yaklaşınca kara kara düşünüyor, eğer doğru bir ödeme planı yapılmadıysa ekonomik anlamda zorlu süreçleri de beraberinde getiriyor. Peki borçlardan kurtulmak için nasıl bir yol izlemek lazım? İlk adım ne olmalı? İşte yanıtı

LİSTE YAPIN

Öncelikle bir borç listesi yapmakla işe başlamak gerekiyor. Bütün borçlar tek tek yazılmalı. Borçların ödeme tarihleri ne zaman? Hangi borç ödenmezse ne kadar faiz ödenmesi gerekiyor? Bu liste ile öncelikle hangi borçtan kurtulmanız gerektiğini daha kolay bulabilirsiniz.

Borçlarınızı listelediniz. Şimdi sıra birikimlerinizin listesini yapmakta. Bankada ne kadar paranız var, kötü gün için ayırdığınız altın ya da döviz yatırımınız var mı? Acil durumlarda elden çıkarabileceğiniz neler var? Yakın zamanda gelecek para, maaş var mı?

ÖNCELİKLE HANGİ BORÇLAR ÖDENECEK?

Borlar listelendi, maddi varlıklar tespit edildi. Şimdi sıra gelirden gideri çıkarmaya geldi. Elinizdeki para ile borcunuz örtüşüyor mu? Ne kadar açık kalıyor. Bu durumda genellikle ödenecek miktar daha fazla olur. Yani borcunuz daha fazla çıkacaktır. Hemen ilk aşamaya dönerek hangi borçların öncelikli olduğuna bakıp hangilerinin ertelenebileceğine göz atmanız gerekiyor. Burada bir öncelik sıralaması ile ilk ödenecek olanları bulmalısınız.

Mesela hem banka borcunuz var hem de kiranızı ödemeniz gerekiyor. Bu durumda ev sahibinizle görüşerek kira ödemenizi erteleyebilir banka borcunuzu ödemeyi seçebilirsiniz. Çünkü kira ödememeniz durumunda faiz yükü ile karşılaşmazsınız.

KREDİ SON ÇÖZÜM YOLU OLMALI

Gelir gider hesabında ödeme gücünüzü aşan borçlarınız varsa yeni bir kredi kullanımını düşünebilirsiniz. Ama bu son çözüm yolu olmalı. Eğer maddi destek alabilecek kimse yoksa ve borçlarınızı ödemezseniz faizi ile ödemeniz gerekiyorsa kredi kullanımı kaçınılmaz oluyor.

Kredi kullanırken ne kadar nakit ihtiyacınız varsa o kadar kredi çekmelisiniz. 10 bin liralık ihtiyaç için 15 bin lira çekip, 5 bin lirayı da elinizde bulundurmayı düşünebilirsiniz. Ama o 5 bin lira içinde faiz ödemesi yaptığınız için çok karlı olmayacaktır.

Kredi kullanırken ne kadar nakit ihtiyacınız varsa o kadar kredi çekmelisiniz. 10 bin liralık ihtiyaç için 15 bin lira çekip, 5 bin lirayı da elinizde bulundurmayı düşünebilirsiniz. Ama o 5 bin lira içinde faiz ödemesi yaptığınız için çok karlı olmayacaktır.

Kredi kullanacaksanız hesaplamayı doğru yapıp, taksit ödemelerini iyi ayarlamış olmanız gerekiyor ki ilerleyen aylarda tekrar kredi kartı kullanmak zorunda kalmayın.

Borçlardan kurtulmanın iyi yollarından biri de neden borçlandığınızı bulmaktır. Bunun için harcamalarınızı listeleyin. Aylık giderleriniz neler? Hangileri aslında gerekli değil? Örneğin dijital film platformlarına üyesiniz. Fakat çok da fazla kullanmıyorsunuz. Ya da birden fazla platforma üye iseniz gözden geçirerek gerekli olmayan üyelikleri sonlandırabilirsiniz. Bunun gibi cep telefonu paketleri dikkatle incelenip ihtiyaç dahilindeki paketler tercih edilebilir. İnternet ve diğer üyelikler de dikkatle takip edilmeli.

Yeniden borçlanmamak için harcamalarınızı kontrol altında tutmalısınız. İnternetten alışveriş yapmaya eğilimli iseniz ve gereksiz alışveriş yaptığınızı düşünüyorsanız, alışveriş sitelerine kart bilgilerini kaydetmeyin. Yani alışveriş yapmayı zorlu hale getirin.

Borçlardan kurtulmanın birinci adımı gelir gider tespiti, hangi borçların öncelikli olarak ödenmesi gerektiğini belirlenmesi ve mümkünse elde olan imkanlar ile kapatılması. Borçlarınızdan bir anda kurtulamayacağınızın farkında olarak küçük adımlarla borçlarınızı öderken, yeniden borçlanmamak için temkinli hareket etmenizde fayda var.

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir