banner1518

banner1567

banner1526

banner1571

banner1496

banner1534

Lüleburgaz Belediyesi'nin kadın çalışanlarından şiddete 'dur' çağrısı

Bölge 25.11.2020, 13:01
6
Lüleburgaz Belediyesi'nin kadın çalışanlarından şiddete 'dur' çağrısı
KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz İlçe Belediyesi'nde çalışan kadınlar, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, yaşam hakları ellerinden alınarak katledilen, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılan kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup, şiddete 'dur' çağrısında bulundu.

Lüleburgaz Belediyesi'nin kadın çalışanları 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü'nde, Belediye Başkanı Murat Gerenli'nin de katıldığı etkinlikte turuncu maske ve fularlarıyla birlikte psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Belediye önünde turuncu maske ve fularla biraraya gelen kadınlar, elleriyle hep birlikte şiddete 'dur' işareti yaptı. Etkinlikte hayatlarının belli dönemlerinde fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalmış, katledilmiş kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Etkinlik öncesi konuşma yapan İsmet Altay Süpürgeci, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nün, 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı mücadele veren Mirabel kardeşlerin feci şekilde katledilmesinin ardından o günün kadınlar için şiddete karşı mücadelenin sembolü olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddetin her geçen artmaya devam ettiğini söyleyen Süpürgeci, "Bugün hala kadına yönelik şiddet  artarak devam ediyor. Lüleburgaz Belediyesi olarak Kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunu, toplumda cinsiyete dayalı ayrımcılığın son bulması gerektiğini bir kez daha hep birlikte dile getiriyoruz. Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans. Kadınlar vardır, kadınlar her yerde" dedi. 

Öte yandan Belediye Tesisler Müdürlüğü bünyesinde görev yapan kadınlar da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde, şiddet sonucu yaşamdan koparılan kadınlar için 3 dakikalık sessiz tepki gösterdi. 

Yorumlar (0)