banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Kanatlı sektörü destek bekliyor

banner1357

MERSİN merkezli Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin (ASHİB) koordinasyonunda düzenlenen Kanatlı Sektör Çalıştayı Ankara'da yapıldı. Sektördeki firma temsilcileri, Irak Hükümeti'nin Türk malı yumurtayı yasaklaması...

Bölge 21.07.2019, 15:11
2
Kanatlı sektörü destek bekliyor
banner1353
banner1375
MERSİN merkezli Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin (ASHİB) koordinasyonunda düzenlenen Kanatlı Sektör Çalıştayı Ankara'da yapıldı. Sektördeki firma temsilcileri, Irak Hükümeti'nin Türk malı yumurtayı yasaklaması ile yöneldikleri iç pazarda artan maliyet ve düşen fiyatlar nedeni ile sıkıntılı günler geçirdiklerine dikkat çekerek destek talebinde bulundu.
ASHİB koordinasyonunda Ankara'da düzenlenen Kanatlı Sektör Çalıştayı'na Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve bakanlık bürokratları katıldı. Sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı toplantıda söz alan kanatlı sektörünün firma temsilcileri taleplerini dile getirdi.
Acil eylem planlarının hazırlanarak devreye alınmasını isteyen temsilciler, "Navlun desteği sağlanması halinde Afrika'ya doğrudan ulaşabilecek bir hat kurulması konusunda hükümetten destek istiyoruz. AB pazarına A grubu ürün ihracatını yapamıyoruz. Acilen Çin pazarının Türk ihracatçısına açılması ve gerekli desteklerin sağlanmasını istiyoruz. Japonya dünyanın en büyük kanatlı sektör pazarına sahip. Ancak özel ürünler istemesi nedeniyle fiyatta rekabette zorlanıyoruz. Destek sağlanırsa bu pazardan da ciddi pay alabiliriz" dedi. Üretim planlamasında KDV'nin düşürülmesi, borçların ertelenmesini de isteyen temsilciler, Irak Hükümeti'nin Türk malı yumurtayı yasaklaması ile iç pazara yöneldiklerini ancak burada da artan maliyet ve düşen fiyatlar nedeni ile zorlandıklarını belirterek devletten destek talep etti.
Bakan Pekcan ise sektördeki sorunları takip ettiklerini ifade ederek, Irak makamları ile konuyu görüştüklerini ve sorunların çözümü ile sektörün geleceği için çalıştıklarını aktardı. Eximbank'ın ihracat kayıtlı üretim için yatırım desteği bulunduğunu anımsatan Bakan Pekcan, likit yumurta tesis yatırımları için sektör temsilcilerinin Eximbank kaynaklarını kullanmak için girişimlerde bulunmasını istedi.

Yorumlar (0)
banner1474
28°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09