banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

31.05.2019, 09:18

Bizi birbirimize düşman yapan sistem

Canımızdan çok sevdiğimiz şu vatanımızda aynı dinin mensupları olan bizleri birbirine küstüren ve düşman yapan nelerdir diye bir duygudaşlık yapmamız gerekiyor.


Irk ve mezhep farlılıklarını bir tarafa bırakın. Bir ilin, bir içenin hatta bir mahallenin insanlarını birbirine küstüren  ve dargın yapan bir sistem nasıl olur da ülkeye huzur getirir.


Ülkemiz normal zamanında yapılan bir seçimden çıktı. Mutlaka tartışılacak, eleştirilecek e ders alınacak tarafları olacaktır. Âmâ gel gelgelelim iktidarıyla muhalefetiyle bir çalkantı ve gerilim ortamı meydana geldi.


Ben burada sistemi temel sorun olarak bize çağdaşlaşma ve modernleşme diye sunulan bu sistem huzur vermiyor. Üstelik dinimize ve kültürümüze ait kadar değer varsa hepsini heba ederek yaşatmaya çalıştığımız bu sistem herkesi birbirine düşman ediyor.


Mesela siyasi partiler birlikte dava deyip yola koyuldukları arkadaşlarıyla ters düşüyor ve artık birbirinin adeta kuyusunu kazmaya başlıyor. Çok partili hayata geçtiğimiz günden beri bu sancılar yaşanıyor ve yaşamaya da devam edecek.


Tüm kamu oyu önünde ve sosyal medyadan herkes birbirine veryansın ediyor siyasi kadrolar böyle gerek kendi içlerindeki hesaplaşmalar ve gerekse muhalefetle yapılan rekabet yarışından dolayı ülke sorunlarını masaya yatırmaya kimsenin vakti kalmıyor.


Genelden yerele indiğinizde durum çok farklı değil. Seçim kaybeden başkanların devir teslim törenine katılamamaları, aday yapılmadıkları için yıllardır saltanatını sürdükleri günleri unutup muhalif adaylara çalışmaları çok çirkin ve ülkem adına söylüyorum esas bu noktada bir arpa boyu yol alamamamıştır.


Mahallerimize indirgediğimizde yerel yönetimlerin meclis üyelerini belirlemedeki ilkesizlikler ve muhtarlık seçimlerine ciddiyete alınıp bir yasal düzenlemelerin yapılma mamasından ötürü laçkalıklar toplumu germiş ve kardeşçe yaşamasını zedelemiştir. Çünkü hakta ve doğru olanda değil çoğunlukta huzur aratan sistem maalesef düşmanlıkları ve kindarlığı körüklemiştir.Tabiki sadece sistemin zaafları değil menfaat  peşinde koşmalar ve kendinden başkasına siyaset yapma hakkı tanımak istemeyenlerin vebali çok büyük olacaktır.


Ayrıca eğitim kültür seviyesi düşüklüğü, okumamak, saplanılmış ön yargılar ve ahlak ve maneviyat noksanlığı da olunca uzlaşı ve bir arada yaşama erdemliliğini yakalayamıyoruz.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Aralık 2019
İmsak 06:12
Güneş 07:44
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40