banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

26.03.2020, 09:13

Bir mitoloji hikayesi: AŞK ve PSICHE (2)

Günler böyle geçiyordu. Bir sabah Psiche, meltemin kanatları arasında iki kız getirmekte olduğunu gördü. Bunlar çok sevdiği kız kardeşleriydi. Prensesin sevincine payan yoktu. onlara bakıp kucaklamaktan ve uzaktaki ailesine ait haberleri dinlemekten kendisini alamıyordu.Lakin ablalarının kavuştuğu bu servet ve ihtişam, iki kızın kalbinde kıskançlık yaratmaktan geri kalmadı. Psiche'nin kudreti, onları utandırdı. Onun saadetini mahvetmek için ant içtiler. Çok ustaca sorularla onun temiz kalbine merak ve şüphenin zehrini akıttılar. Acaba kocası kimdi? Neden yüzünü ona göstermek istemiyordu? Muhakkak ki çok korkunç bir şeydi. Belki bir yılan yahut da kanatlı bir at... Yoksa falcının söylediklerini unutmuş muydu? Hiç şüphe yok ki canavar bütün zevklerini tatmin ettikten ve bıktıktan sonra onu günün birinde bırakacak ve karnındaki yavrusu ile beraber yiyecekti. Acaba canavar bunu yapmaya vakit bulmadan ondan  kaçıp kurtulamaz mıydı?
Sözün kısası bu kötü ruhlu prensesler o kadar çok şeyler sordular ve söylediler ki nihayet ablalarını uykuda kocasını hançerleyerek öldürmeye ikna ettiler.
İşte böylece Psiche bu uğursuz telkinle gece yarısı yatağından kalktı. Kocasının sakin sakin yatmakta olduğu yatağına yaklaştı. Bir elinde ışık diğerinde ise sivri bir hançer vardı. Işığın huzmeleri esrarengiz yaratığın yüzüne çarptı. Hayret! Psiche, yatakta yatanın çok güzel bir delikanlı olduğunu gördü ve Venüs oğlu Aşk'ı tanıdı. Omuzlarında küçücük kanatları parlamakta idi. Bunların renkleri karışık gül pembesi ve zambak beyazı idi. Üzerindeki tüyler ise hafif bir hışırtı ile titriyordu. Yatağın ayak ucunda da ilahın silahı olan yay ve okları duruyordu.

Psiche, aşk ve saadet içinde yüzerek bu ilahi mahkumun insanı çeken hatları daha iyi görebilmek için ışığı yaklaştırdı.Fakat tam bu sırada her şeyden habersiz uyuyan Aşk'ın omzuna kandilden kızgın bir yağ damlaması düştü. Delikanlı sıçrayarak uyandı. Esrarının meydana çıktığını anlayınca itimatsızlığı için karısına acı sözler söylemekten kendini alamadı ve uçup gitti.
O geceden itibaren Psiche'nin rahat ve huzuru kaçtı ve Aşk'ı tekrar bulmak için yapmadığı kalmadı. Fakat ne yaptıysa hepsi boşa çıktı. Nihayet bizzat Venüs'e başvurdu. İlahenin eski kini geçmiş olmadığı için onu ortadan yok etmek istedi.Lakin Aşk görünmeden daima onun yanında duruyor ve ona yardım ederek tehlikelerden kurtarıyordu. Psiche nihayet yaptığı bu fedakarlıkların müfakatını gördü. Venüs'ün kötü niyetine rağmen ilahların babası olan Jupiter onun aşkından mütessir olarak sevgilisi ile birleştirmeye karar verdi.
Olimpos dağında yapılan düğün şenlikleri, çok muhteşem oldu ve Psiche de ilahların içkisi olan nektar ve amberden içmek suretiyle ölmezliğe kavuştu... 
Bu arada koronavirüs ile ilgili önlemlerde başta sağlıkçılarımız olmak üzere emeği geçenleri kutluyorum...

Yorumlar (0)