Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, kira sınırının kaldırılmasının ardından en yüksek kira artışlarının ağustos ayında gerçekleşebileceğini belirtti.

Tetik, bu değişikliğin tahliye süreçlerine etkisi hakkında da bilgi vererek, "Bir yılın sonunda kira sözleşmesi süresiz hale gelir ve belirli özel durumlar hariç, kiracı 10 yıl boyunca tahliye edilemez." dedi.

YÜZDE 25 KİRA SINIRI TEMMUZ'DA KALKIYOR

Kağıt üzerinde kalan ve ev sahipleri ile kiracılar arasında tartışmalara yol açan yüzde 25 kira sınırı, 2 Temmuz'da kaldırılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada kira artışında yüzde 25 sınırının devam etmesine gerek olmadığını belirtmişti.

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki davaların ana konularından biri olan yüzde 25 kira sınırının kaldırılması, yeni dönemde nasıl bir değişim olacağı konusunda soru işaretlerine yol açtı.

Cumhuriyet'ten Remiz Akkök'e konuşan Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, yeni kiralama işlemlerinde yüksek artışlar beklediğini ifade etti.

Tetik, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 70-75 seviyelerinde zirve yapmasının beklendiğini ve yeni kiracılar için yüksek fiyatlarla karşılaşmanın muhtemel olduğunu belirtti.

HANGİ AYDA EN YÜKSEK KİRA ARTIŞI GÖRÜLECEK?

Ufuk Tetik, yüzde 25'lik kira artış sınırının kaldırılmasıyla en yüksek zam oranlarının ağustos ayında olacağını öngördüğünü söyledi. Tetik, Mayıs ayında yüzde 70 civarında zirve yapması beklenen enflasyonun yaz aylarında düşmesiyle birlikte kira artışlarının yüzde 60-65 aralığında olacağını tahmin etti.

2 Temmuz 2024'te kira artışlarına uygulanan yüzde 25 sınırının kaldırılması beklenirken, bu değişikliğin tahliye süreçlerine etkisi merak konusu. Tetik, ev sahiplerinin gerekçesiz tahliye yapamayacağını belirterek şunları ekledi:

"Kira sözleşmeleri genellikle bir yıllıktır. Bir yılın sonunda bu sözleşme süresiz hale gelir ve bazı özel durumlar hariç, ev sahibi kiracıyı 10 yıl boyunca tahliye edemez. Düşük kira, Türkiye'de yaygın tahliye nedenlerinden biridir.

"10 YIL BOYUNCA TAHLİYE EDİLEMEZ"

Devlet, 5 yılın sonunda kira tespit davası açarak bölgedeki emsal kira bedellerine göre kirayı güncelleme imkanı tanır, ancak bu tahliye anlamına gelmez. Bu nedenle ev sahipleri, kira sözleşmesi imzalarken kiracıdan tahliye taahhütnamesi alır. Bu taahhütname, belirli bir süre sonunda kiracının evi boşaltmasını şart koşar. Eğer böyle bir taahhütname yoksa, ev sahibi kiracıyı 10 yıl boyunca gerekçesiz tahliye edemez."

Benzin ve motorinde fiyat artışı 5 TL'yi bulacak Benzin ve motorinde fiyat artışı 5 TL'yi bulacak

ALINTI: CUMHURİYET

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: CUMHURİYET