Hilas Otel

Çelik İnşaat

Zararlı ışınları faydalı hale getiriyor

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde bilim dünyasına bomba gibi düşen bir gelişme yaşandı.Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Ertekin tarafından geliştirilen krem zararlı ışınları faydalı hale getiriyor.

Zararlı ışınları faydalı hale getiriyor

İnsan vücuduna direkt olarak yansıyan güneş ışınlarının zararları herkes tarafından bilinen bir gerçek Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Ertekin, güneşin zararlı ışınlarını, insan vücudunda yenilemeye, canlanmaya ve dokularda iyileşmeye neden olacak şekilde değiştirebilen bir krem geliştirdi.

Maddelerin ışıkla etkileşimi hakkında uzun yıllardan beri çalışmalar yürüten Ertekin, 3 yıl önce başlattığı çalışmada sona gelindiğini ve başarılı olunduğunu belirtti.

Güneş ışınlarını emen ya da yansıtan bir güneş kremi geliştiren Ertekin, mevcut kremlerin deri tarafından emildiğini ve vücuda zarar verdiğini ifade etti. Kan ve idrar yoluyla tahlillere dahi yansıyan bu maddelerin verdiği zararların tam olarak bilinmediğini ifade eden Ertekin, kendi geliştirdiği kremin ise herhangi  bir zararı olmadığını fakat geliştirdiği üründeki gibi pozitif bir etkiye de yol açmadığını aktardı.


İşte Ertekin'in yaptığı açıklama:

“Diğer kremlerde de bir nemlendirici, emülsiyon oluşturucu, kıvam verici, antioksidanlar gibi etken maddeler var. Prototipimiz diğer kremlerle benzer. Güneş ışınlarını filtre edici etken madde, güneş koruyucusu olarak şimdiye kadar hiç kullanılmamış bir teknoloji. Biz bunu güneş koruyucu olarak kullanma yaklaşımını ilk kez düşünerek, formülasyon içinde uygun tanecik boyutuna getirdik. Etken maddemiz zararlı, ultraviyole bölgeyi kesinlikle çok güzel absorbluyor. Cilde yararlı olan ışını son derece spesifik dalga boyu aralığında bize anında dönüştürebiliyor. Bu dalga boyutundaki ışınların cilt içindeki dokuları iyileştirdiği, ciltte yenilenme, canlanma etkisi var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER