banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Yeşilyurt’a Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi

banner1357

Yeşilyurt Belediyesi olası bir deprem anında yapılması gerekenler, alınacak önlemler ve deprem sırasında hayatta kalmak için dikkat edilmesi gereken konuların bilimsel çalışmalarla değerlendirileceği ‘Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’...

BİLİM VE TEKNOLOJİ 08.01.2018, 17:15
Yeşilyurt’a Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi
banner1353
banner1375

Yeşilyurt Belediyesi olası bir deprem anında yapılması gerekenler, alınacak önlemler ve deprem sırasında hayatta kalmak için dikkat edilmesi gereken konuların bilimsel çalışmalarla değerlendirileceği ‘Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ projesinin inşaat çalışmalarına başladı.

Başkan Polat, her türlü teknik alt yapıya sahip merkezin, bir ilçe belediyesi tarafından açılacak en donanımlı afet eğitim tesisi olma özelliğini taşıdığını ifade etti. AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, beraberinde Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları ve AK Parti İl Başkan Yardımcıyla birlikte ‘Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ projesinin uygulanacağı Çilesiz mahallesindeki 6 bin 980 metrekarelik inşaat alanında incelemelerde bulundu.

“Deprem anı bire bir yaşatılacak"

Projenin teknik detaylarıyla ilgili Milletvekili Mustafa Şahin’e bilgiler veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur, doğal afetlere yönelik ön hazırlıklar çerçevesinde hizmete girecek olan ‘Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ projesinde bir adet bina, bina içerisinde depremin bire bir yaşanacağı şekilde sarsma tablası şeklinde tasarımı yapılacak eğitim odaları, tatbikat çadırları, bekleme alanları ve yeşil alanların yer alacağını söyledi.

“Depremin oluş nedenleri ve önlemler anlatılacak, tatbikatlar yapılacak”

Başkan Polat, Malatya’da yaşanabilecek olası bir deprem anında yapılması gerekenlerin uygulamalı olarak bilgilendirmesinin yapılacağı ‘Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi’ projesinde inşaat çalışmalarına başladıklarını ifade ederken şunları söyledi:

“Yeşilyurt Belediyesi olarak halkımızı her türlü afet, yangın veya deprem olayında ön bilgilendirme yapmak adına önemli bir yatırımı ilçe sakinlerimizin hizmetine sunacağız. Çilesiz Mahallemizde 6 bin 980 metre kare alanda inşaatına başladığımız Deprem Eğitim ve Simülasyon Merkezi olası bir afet anında yapılması gerekenlerin uzman eğitmenler gözetiminde anlatılacağı, tatbikatının yapılacağı önemli bir merkez özelliği taşıyacak. İlk başta çocuklarımıza yönelik başlatılacak eğitim çalışmalarına ev sahipliği yapacak merkezimizde depremin oluş nedenleri, alınacak önlemler, sığınakların kullanma şekli ve deprem sonrasında dikkat edilmesi gereken konularda geniş kapsamlı bilgiler paylaşılacak. Eğitimlerde doğal afetlerle karşılaşıldığında panik yaşamak yerine güvenli koruma teknikleri öğretilecek. Bu sayede öğrencilerin ve halkın depreme karşı gerekli tedbirleri alma hususunda bilinçlendirilmeleri sağlanacaktır. Okullardan servislerle alınacak öğrencilerimiz burada eğitimden geçtikten sonra yeniden okuluna bırakılacak. Çocuk Trafik Eğitim Parkımızda olduğu gibi ilçemizdeki park alanlarını tematik yapmaya önem veriyoruz. Parklarımızı toplumsal konularda bilgilendirici eğitimlerin yapılacağı merkezi alanlar şekliyle hizmete sunmaya önem veriyoruz. AK Belediyeciliğin mantığında vizyon ve gelecek vardır, bizlerde hizmetlerimizi bu bakış açısıyla yapıyoruz"dedi.

“Kent sakinleri için önemli bir hizmet, tebrik ediyorum”

AK Belediyecilik hizmetlerinin temelinde ciddiyet olduğunu ifade eden AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Sosyal Belediyeciliğin gerekliliklerini yerine getirme noktasında kentimize çok önemli bir merkez kazandırılacak. Gönül ister ki afet, deprem, sel ve yangınla karşılaşmadan hayatımızı sürdürmeyi Rabbim bizlere nasip etsin, ancak bu doğal afetlere karşı alınacak önlemlerle ilgili bilinç oluşturmak adına böylesine kıymetli eserlere ihtiyaç duymaktayız. Okullarımızda eğitim çalışmaları ve deneyler yapılıyor lakin deprem veya doğal afet olmadan önce simülasyon çalışmalarına ihtiyaç vardır” diye konuştu.
Yorumlar (0)