Hilas Otel

Çelik İnşaat

Yerli ve milli sistemden ilk mesaj gönderildi

Milli savunma sanayisi için kilometre taşı niteliğinde adım. MilSOFT'un geliştirdiği yazılım üzerinden ilk mesaj paylaşıldı: “Merhaba tarihi an.”

Yerli ve milli sistemden ilk mesaj gönderildi

20 yıl önce  sistem entegrasyonu ve yazılım geliştirme amaçlarıyla kurulan MilSOFT, savunma sanayisi için çalışmaya devam ediyor.

MilSOFT “taktik data linkler ve mesajlaşma” üzerine çalışmalarını yoğunlaştırırken, atılan adımlar sadece sözlü değil yazılı emirlerin ve belgelerin, hatta görüntülerin hızlı bir biçimde iletilmesini sağlıyor.

Bu kapsamda üretilen Link-M yazılımı Nato protokollerinden bağımsız bir biçimde iletişim ve haberleşmeyi sağlıyor. Bu sayede geliştirilen yazılım başka bir ülkeye, üçüncü bir ülkenin iznine bağlı kalmaksızın satılabiliyor.

Link-M adındaki sistem yerli telsiz, modem ve kripto sistemleriyle entegre olarak çalışacak biçimde geliştirildi. Atmosferik şartlar değişken olmasına rağmen azami teorik menzile yakın bir mesafeye başarıyla mesaj iletilmesini sağlayan Link-M sisteminin ilettiği ilk mesaj ise “Merhaba tarihi an.” oldu.

MilSOFT, dünya üzerinde çok az sayıda şirketin yapabildiği şekilde, farklı link sistemleri arasında bilginin güvenli şekilde aktarılmasına olanak sağlıyor. Şirket, akıllı mühimmatlar, seyir füzeleri ve hava platformları için geliştirilen Kement Projesi’nde de alt yüklenici olarak görev alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER