banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

WhatsApp kullananlar dikkat! Sizi çaldırıp kapatıyor, her şeyinizi kaydediyor...

BBC tarafından yapılan haberde, WhatsApp kullanıcılarına kritik uyarılar yapıldı. Haberde, kötü niyetli bir yazılımın WhatsApp yoluyla telefonunuza uzaktan yüklenebildiği ve tüm haberleşmenizi ses ve metin olarak kaydettiği söyleniyor. Yazılımın telefonunuzu çaldırıp kapattığı iddia edilirken, telefonunuzu açmasanız dahi yazılımın kendini yüklemiş olduğu iddia ediliyor.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 15.05.2019, 12:06 15.05.2019, 12:11 Ceylan
WhatsApp kullananlar dikkat! Sizi çaldırıp kapatıyor, her şeyinizi kaydediyor...
banner1343

Birçok kişinin telefonu yabancı numaralar tarafından aranırken, özellikle son dönemde telefonunuz bir kez çalıp kapandığında acaba kim aramış diye baktığınızda arayanlar listesinde numara görünmediği oluyor. Bu durumun, WhatsApp üzerinden telefonunuza yüklenen kötü niyetli bir yazılım sayesinde olduğu iddia ediliyor. Yazılımın, sizi çaldırıp kapattıktan sonra kendi numarasını sizin telefonunuzdan sildiği iddia ediliyor. 

Yazılım 45 ülkede kullanıldı

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre, kötü niyetli NSO yazılımı, daha önceleri 45'e varan ülkede terörist ve suç örgütleri dışında, muhalifler, gazeteciler ve sivillere karşı kullanılmış. Adı konmayan saldırı yazılımı, ilk önce bu ayın başlarında keşfedilmiş. WhatsApp sahibi olan Facebook uzmanlarına göre sorun, WhatsApp yazılımındaki bir bellek taşması, veya daha belirgin bilimsel deyimiyle yığıt taşmasından “stack overflow” kaynaklanıyor. Yığıt (stack) yazılımda çok kullanılan bir yöntemdir. İyi bir yazılımcı yazdığı yığıtlarda bir taşma olmamasına dikkat eder. Burada, WhatsApp ses iletişiminde kullanılan, internet üzerinden ses (VOIP, Voice Over IP) yazılımında ironik olarak güvenli olması gereken SRTCP (Seure Real Time Transport Protocol) paketlerindeki bir açıktan yararlanılmış.

WhatsApp yönetimi, NSO yazılımdan etkilenen telefon sayısının az olduğunu iddia etse de, bu iddianın innaması zor olduğu biliniyor. Yazılımı üreten İsrail firması NSO, yaptığı açıklamada yazılımın uygulanması bizim elimizde değil derken, satın alan devletin istediği gibi kullandığını ifade ediyor.

Yorumlar (0)
15°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58