banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Tüm Iphone sahiplerini ilgilendiriyor, Apple'dan büyük rezalet

banner1357

Apple'dan rezalet bir haber daha geldi. Apple'da ses asistanı olan Siri'nin konuşma kayıtlarını başka kişilere dinlettiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Apple'dan özür açıklaması geldi. 

BİLİM VE TEKNOLOJİ 29.08.2019, 10:33
184
Tüm Iphone sahiplerini ilgilendiriyor, Apple'dan büyük rezalet
banner1353
banner1375

Apple, ses asistanı Siri'nin konuşma kayıtlarını üçüncü şahıslara dinlettiği için kullanıcılarından özür diledi.

ÖZÜR DİLEDİ

Apple, ses asistanı Siri'nin konuşma kayıtlarını üçüncü kişilere dinlettiği için gizlilik politikasına aykırı davrandığını kabul ederek kullanıcılarından özür diledi.

YENİ POLİTİKALAR HAYATA GEÇİRECEK

Financial Times'ta yer alan habere göre, Apple yaptığı açıklamada, şirketin ses asistanı Siri'yi geliştirmek için üçüncü taraf kişilerle anlaşmasına yönelik çıkan eleştirel haberlerin ardından, kullanıcı mahremiyetini korumak için yeni politikaları hayata geçirdiğini duyurdu. 

MAHREMİYET ÇOK TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR

Apple açıklamasında ses dinleme konusundaki hatasını kabul ederek, "Mahremiyet çok temel bir insan hakkıdır. Yaptığımız incelemeler sonucu yüksek ideallere sahip olan politikalarımıza tam uymadığımızı tespit ettik ve bunun için özür diliyoruz." ifadelerine yer verdi. 

FACEBOOK DA YAPMIŞTI

Apple'nın ses tanıma konusundaki rakiplerinden Amazon, Alexa ses asistanı ile kullanıcılarını dinleyerek uygulamasını geliştirmeye çalışmıştı. Facebook ise Messenger kullanıcılarının seslerini para verdiği üçüncü kişilere yazıya döktürerek ses tanıma sistemini geliştirmeye çalışmıştı 

PEKİ ŞİRKETLER NEDEN DİNLİYOR?

Şirketler yapılan dinlemelerin, ürünlerinin daha da geliştirilmesi ve daha iyi hizmet vermesi için yapıldığını belirtiyor. Büyük şirketlerin kullanıcıları dinlemesi temelde makine öğrenmesine bağlı olan yapay zekalarını geliştirmek için yapılıyor. Günümüzde makine öğrenmesinin en önemli unsuru derin öğrenme (deep learning) temelde, algoritmanın mevcut verilerle beslenmesi ve ardından insan müdahalesine ihtiyaç olmadan verileri tanıması anlamına geliyor. Sadece ses sistemlerinde değil, günümüzde pek çok şirket, görüntü ve metin sistemlerini geliştirmek için kullanıcıların verilerinden faydalanıyor. 

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09