banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Google yüzüne para verecek! İşte ödeyeceği ücret

Teknoloji devi Google, akıllı telefon modeli Pixel 4'ün yüz kilidi özelliğini geliştirmek için, kullanıcıların yüz verilerini 5 dolarlık hediye karşılığında satın alıyor. 

BİLİM VE TEKNOLOJİ 23.07.2019, 13:17 Ceylan
Google yüzüne para verecek! İşte ödeyeceği ücret

Teknoloji devi Google, yüz tanıma teknolojisi alanında kendini geliştirmeye devam ediyor. Yüz tanıma teknolojisi kullanan herhangi bir yazılım, onu çalıştıran yapay zekayı düzgün bir şekilde eğitmek için yeterli oranda veriye ihtiyaç duyar. Veri toplamak Google'un açık ara önde olduğu bir alan olsa da, şirketin yaklaşan akıllı telefon modeli Pixel 4'ün yüz tanıma özelliğini geliştirmek için veri arttırıcı çalışmalar başlattığı öğrenildi. Bu kapsamda, Google Amerika'da halka açık alanlarda saha elemanlarını çalıştırıyor ve bu görevliler, insanlara Google'ın yeni bir yüz tanıma teknolojisi üzerinde çalıştığını ve bu teknolojiyi geliştirmek için yüz tanıma verileri topladıklarını belirtiyorlar. Karşılığında sundukları şey ise 5 dolarlık hediye kartı.

Google, teklifi kabul eden insanlara Amazon'da ya da Starbucks'ta kullanılmak üzere 5 dolarlık hediye kartı veriyor. Bu aşamadan sonra teklifi kabul edenler, Pixel 4 prototipi de olabileceği düşünülen bir akıllı telefonla her açıdan görüntüleri alınarak kayıt altına alınıyor. Google'ın Pixel 4 telefonlarda kullanılmak üzere Face ID benzeri bir yüz tanıma teknolojisi geliştirdiğine dair raporlar yayınlanmıştı. Şirketin, sokaktaki insanların yüz verilerine ihtiyaç duymasının nedeni olarak da bu gösteriliyor.

Yorumlar (0)