banner1313

banner1300

banner1334

Flaş açıklama: Uygulamayı indirenler tehlikede mi?

FaceApp'ın, güvenilirlik tartışmalarına dair, “Kullanıcı verileri üçüncü şahıslarla paylaşılmıyor” açıklamasını yaptığı bildirildi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 18.07.2019, 15:25 18.07.2019, 15:30
Flaş açıklama: Uygulamayı indirenler tehlikede mi?

ABD’li senatör Chuck Schumer’in FaceApp için FBI ve Federal Ticaret Komisyonuna (FTC) soruşturma çağrısı yapmasından sonra FaceApp’ten açıklama geldi. Uygulamayı geliştirilen şirket tarafından Rus basınına yapılan açıklamaya göre, kullanıcı verilerinin üçüncü şahıslara satılmadığı ya da paylaşılmadığı ifade edildi. Açıklamada, “Tüm FaceApp özellikleri üye girişi yapmadan kullanılabilir ve yalnızca ayarlar ekranından giriş yapabilirsiniz. Sonuç olarak kullanıcıların yüzde 99'u giriş yapmıyor. Bu nedenle bir kişinin kimliğini tespit edecek hiçbir veriye erişimimiz yok" denildi.

Açıklamada, uygulamanın kullanıcı tarafından seçilen sadece bir fotoğraf üzerinde düzenlemelerin çoğunu gerçekleştirdiği ve söz konusu telefondan başka hiçbir görüntü aktarmadığı belirtilirken, FaceApp ayrıca, kullanıcıların tüm verilerini sunucularından kaldırma taleplerini her zaman kabul ettiğine dikkat çekti. Şirketin araştırma-geliştirme departmanının Rusya’da bulunduğu, fakat sunucularının ABD’de bulunduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)