banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Facebook'tan flaş hamle

banner1357

ABD'de 2020 yılında yapılacak seçimler öncesinde Facebook.Inc, yeni bir krize yol açmamak için siyasi reklamlara özel yeni kurallar ortaya koydu.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 31.08.2019, 16:47
131
Facebook'tan flaş hamle
banner1353
banner1375

Facebook ve Facebook'a bağlı diğer uygulamalarda seçimleri etkileyebilecek suistimaller için seri girişimler yapılıyor. Özellikle Instagram ve Facebook uygulamalarında reklamlar yayınlanmadan önce reklamverenlerin kim olduğuna dair tüm ayrıntıların talep edileceği söyleniyor.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİ GÖNDERMEK GEREKECEK

Independent'taki habere göre, yapılan son değişikliğe göre Facebook hem hükümetlerin hem de kullanıcıların güvenini geri kazanmak için ABD'li reklamverenlerin 'onaylanmış kurumlar' olmalarını isteyecek. Politika ve sosyal konularda Facebook'a bağlı herhangi bir mecraya reklam verebilmek için resmi bir kurum olmak ya da en azından sabit iletişim bilgilerini göndermek gerekecek.

YENİ KURALLARA UYMASI İSTENECEK

2019'un Ekim ayına kadar tüm reklamverenlerin yeni kurallara uyması istenecek. Kuralları ihlal eden reklamverenlerin reklam anlaşmaları feshedilecek. Facebook, Mayıs 2018'de reklam verenlerden feragatname talep etmiş, bazı reklam verenler ise yanıltıcı feragatnamelerle olmayan bir kurum adına kayıt olmuştu.

TÜM ÇABAMIZ SÜRECİ GÜÇLENDİRMEK 

Facebook ürün müdürü Sarah Schiff "2018 yılında bu feragatnameleri kötüye kullanan kişileri kanıtlarıyla beraber gördük. Bu nedenle tüm çabamız bu süreci güçlendirmek adına atılmış adımları kapsıyor" dedi.

10 MİLYON DOLARA YAKIN PARA HARCADI

Ücretli Facebook reklamları bir süredir siyasi kampanyaların ve diğer kuruluşların seçmeni manipüle etmek amacıyla kullandığı bir araç haline gelmişti. Bully Pulpit Interactive adlı şirketin araştırmalarına göre Donald Trump, 2020'deki seçim için Facebook'taki seçim kampanyasına 10 milyon dolara yakın para harcadı.

KİMLİK BELGESİ İSTİYORDU

Sonuç olarak Facebook, reklamverenlerden talep ettiği bilgileri adım adım arttırdı. Reklam skandallarına kadar herhangi bir şart koşmayan şirket, geçen sene sadece ABD kaynaklı bir posta adresi ve kimlik belgesi istiyordu.

EŞLEŞTİRİLMİŞ OLMASINI TALEP EDECEK

Yeni kurallara göre ise bu bilgilerin yanında bir telefon numarası, onaylı web sitesi, Federal Seçim Komisyonu kimlik numarası, vergi tescilli kuruluş kimlik numarası ve işletmeye ait e-posta adresi ve bu e-posta adresinin devletin web sitesinde eşleştirilmiş olmasını talep edecek.

Yorumlar (0)
28°
açık
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07