Hilas Otel

Çelik İnşaat

Artık resmen uzaydayız

Geçtiğimiz yıl kurulan Türkiye Uzay Ajansı önümüzdeki günlerde ilk adımlarını atmaya başlayacak. Artık Türkiye Uzay Ajansı resmen faaliyette olacak.

Artık resmen uzaydayız

Cumhurbaşkanlığınca imzalanan kararname ile resmen kurulan Türkiye Uzay Ajansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın ev sahipliği yapacağı Milli Uzay Programı Çalıştayı ile beraber artık resmen faaliyete geçecek. Kocaeli Gebze'de 18-19 Ocak'ta gerçekleştirilecek çalıştayla beraber, Milli Uzay Programı'nın yeni dönemdeki yol haritası belirlenecek.

TÜBİTAK Kocaeli Gebze yerleşkesinde yer alan Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nde yapılacak olan çalıştayda, uzay uygulamaları, teknolojiler, fırlatma ve malzemeler ile yeni dönemde kurulacak uluslararası ilişkiler konuları işlenecek.

'MİLLİ TEKNOLOJİ GÜÇLÜ SANAYİ'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Milli Uzay Programı Çalıştayı" ile alakalı açıklamalar yaptı. 'Milli teknoloji, güçlü sanayi' vizyonu ile yeni dönemde Türkiye'nin sektörde söz sahibi ülkelerden olacağını ifade eden Varank, sözlerini şöyle devam etti:

"Ulusal hedeflerimizi hep birlikte oluşturarak, uzay yarışında ülkemizin ön sıralarda yer almasını sağlayacağız. Savunma sanayisinde yerlileştirme yolunda attığımız adımlar, hem yeni teknolojilere hem de sanayinin diğer alanlarına dinamizm kattı. Uzay teknolojilerinde de benzer şekilde hedeflerimizi somutlaştıracak ve stratejik adımlar atacağız.

Uzay Ajansı hem teknoloji yol haritalarını oluşturacak hem de başlatılan projelerin etkin denetim ve koordinasyonunu sağlayacak. Böylelikle Bakanlığımızın 'Milli teknoloji güçlü sanayi' vizyonu, uzay ve havacılık alanında da hayat bularak yüksek katma değerli üretim hedefimizi doğrudan karşılayacaktır." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER