doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Bilim İnsanlarından Araştırma… Köpekler Dilimizi Öğreniyor!

Bilim İnsanlarından Araştırma... Köpekler Dilimizi Öğreniyor!
Daha Fazla Göster

Bilim İnsanlarından Araştırma… Köpekler Dilimizi Öğreniyor! Macar bilim insanlarının köpekler üzerine yaptığı araştırmada, köpeklerin insan dilini kavrayabildiği tespit edildi

landscape 1474034268 dogs running Güncel

Bunun için farklı bir eğitim yöntemi uygulayan bilim insanları, bu durumun bebeğe konuşmayı öğretmekten farksız olduğunu söyledi. İnsanların sadık dostu köpeklerin 100’den fazla kelime öğrenebildiği ortaya çıktı.

dogs running field Güncel

Macar bilim insanları köpekleri mercek altına aldı. Bunun için önce farklı ülkelerden çok sayıda köpek bir araya getirildi. Aralarından altı köpek ise, ilk aşamada 28’den fazla oyuncağın adını öğrenmeyi başardı. Bu “dahi köpekler” bir sonraki eğitim için kampa alındı. Belli bir eğitim programından geçirildi. Köpeklere önce bir haftada altı oyuncağın, ardından bir haftada 12 oyuncağın adı öğretildi.

Border Collies Agility Dogs Photographer Glasgow 21 Güncel

İnsanların bebeklik dönemindeki öğrenme hızına denk

Bu yöntemle köpeklerin kavrama yeteneklerinin insanların bebeklik dönemindeki öğrenme hızına denk olduğu anlaşıldı. İlginç araştırmanın sonucu Royal Society Open Science’da yayımlandı. Daha önce yapılan bir başka araştırmada da, köpeklerin bir ismi dört kez duyduğunda hafızalarında kısa süreli tutabildiği görülmüştü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir