banner1496

banner1499

banner1334

25.12.2019, 08:57 16

Bilgi, bilim, küreselleşme

                İnsanoğlu var olduğu günden bu yana yaşadığı çevre ile etkileşim halinde olmuş ve yaşadığı çevreye uyum sağlamaya çalışmıştır. Bununla birlikte yaradılışından gelen merak dürtüsü ile bu durum birleşmiş ve bugün hepimizin kullandığı, hayatımızı kolaylaştıran bilgi ortaya çıkmıştır.

                Bilgi sadece raflarda kalmamış, ticarileşmiş ve ürünler olarak karşımıza çıkmıştır.  Bugün kullandığımız sayısız ürün aslında geçmişte yaşayan bilim insanlarının içlerindeki merak duygusuna cevap aramasının sonuçlarıdır bir bakıma.

                19. yüzyıldan sonra ise küreselleşme olgusu ile beraber bilim ve bilgi de değişime uğramıştır. Bilim insanları içlerindeki merak duygusunun tatminin  yanı sıra ortaya çıkarılan ürünün ticarileşmesi gerçeği ile de karşı karşıya kalmıştır. Küreselleşme hayatımızı bu manada çok deriden etkilemiştir.

                İnternetin yaygın olarak kullanılması ile beraber artık insanlar aradıkları bilgiye çok daha kolay erişebilir hale gelmiştir. Google gibi arama motorları aracılığı ile artık insanlar aradıkları bilgiye çok rahat ulaşır hale geldi. Çevrimiçi veri tabanları oluştu. Hatta veri tabanları kendi içlerinde uzmanlaştı. Bazı veri tabanları sosyal bilimler alanında çok iyi iken bazıları ise fen bilimleri alanlarında iyi oldular. Bu sayede kişiler artık aradıkları konular ile ilgili bilgilere çok daha rahat ulaşabilir hale geldi.

                Bilgiye bu kadar ulaşmak hayatımızı birçok anlamda kolaylaştırmasına rağmen bir konuyu karşımıza çıkan en büyük sorulardan birisi de ulaştığımız bilginin doğruluğu konusu oldu. Wikipedia gibi platformlar sayesinde artık insanlar kendi içeriklerini kendilerini oluşturur hale geldi. Benzer şekilde ilgi duyduğunuz alanda çalışan profesyoneller veya akademisyenler internet ortamında kendi platformlarını oluşturdular ve birikimlerini söz konusu platformlarda ilgili kişiler ile paylaşmaya başladı.

                Bu tür oluşumlar iyi niyetli olarak insanların birikimlerini, bilgilerini paylaşma mecraları olarak karşımıza çıksa da internetin konuşulması ve ifade edilmesi gereken bir diğer tarafı da artık internette sayısız bilginin üretiliyor olması. İnternet herkesin kendisini çok rahatça ifade edebileceği bir ortam haline geldi. Söz konusu ortamda bireyler bu paylaşımlarını kendi kimlikleri ile yapabileceği gibi kullanacakları bir takma isim ile yapabiliyor. Bu çerçevede düşündüğümüz zaman artık internette sayısız bilgi var.

                Sosyal medya kullanımlarının da iyiden iyiye artması ile beraber artık üretilen bilgi miktarı iyiden iyiye arttı. İnsanlar yedikleri bir yemek ile ilgili olarak da okuduğu bir kitap ile ilgili olarak da düşündüklerini rahatça ifade edebiliyor. Hatta bazı kimseler bu özellikleri ile ön plana çıktı. Takipçileri var ve bu kişilerin paylaşımları ve düşünceleri birçok bilim insanından daha çok rağbet görebiliyor.

                İster birey olarak isterseniz kurumsal olarak ele alın artık yenidünyanın bir gerçeği “doğru bilgi”ye ulaşmak. Akıllı telefonlarımız sayesinde artık o kadar çok veri üretiyoruz ki artık üretilen bu verileri süzen, size rapor haline getiren yeni yeni iş alanları ortaya çıktı. Dolayısı ile artık yenidünyada fark yaratmak istiyor ise doğru bilgiye ulaşmak ve edinilen bu doğru bilgiyi de ürün haline getirmek gerekli. Bunun en kolay ve basit çözümlerinden birisi de işletmelerinin bilim insanları ve bilim dünyası ile yan yana, omuz omuza olmasından geçmektedir. 

                Bu durumu görmek için her yıl yayınlanan dünyanın en değerli markalarına bakmak yeterli olacaktır. Söz konusu markalar ya üniversitelerinden bünyelerinden doğmuş ve gelişmiştir ya da üniversiteler ile markanın yakın ilişkisi vardır. Bu ilişkiyi doğru kurar ve yaşatır isek dünyada söz sahibi markaların ortaya çıkmasını sağlamış oluruz. 

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27