doğa yataks cemre
       
5s akın Mega Halı

Bilanço Ağırlaşıyor! Samsun’dan Ekipler Bölgede

rizede-sel-felaketi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilanço Ağırlaşıyor! Samsun’dan Ekipler Bölgede Sel ve heyelanın vurduğu Rize’de hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi. 103 kişinin tahliye edildiği kentte, ev ve iş yerleri selin sürüklediği moloz, taş ve odunlarla kaplandı, otomobiller toprağa gömüldü. AFAD Samsun ekibi de arama kurtarma çalışmalarına destek vermeye devam ediyor

Rize’de, 7 saatte metrekareye düşen 220 kilogram yağışın ardından meydana gelen, 2 kişinin öldüğü, 3 kişinin kaybolduğu, 4 kişinin yaralandığı, alt ve üst yapıda hasarların meydana geldiği sel ve heyelan afetinin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı. Kentte ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları selin sürüklediği moloz, taş ve odunlarla kaplandı, otomobiller gömüldü. Bölgede sabahın ilk ışıkları ile birlikte kaybolan 6 kişiyi arama ve kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışma başlatıldı.

Rize’de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak sel ve heyelanları da beraberinde getirdi. 7 saatte metrekareye 220 kilogram yağışın düştüğü kentte, dereler taştı, yollar ulaşıma kapandı, heyelanlar meydana geldi. Merkeze bağlı Muradiye Beldesi’nde heyelan sonucu çöken evin enkaz atlında kalan Hacer Mert’in cansız bedenine ulaşıldı. 103 kişinin tahliye edildiği felakette toplamda 6 kişi yaşamını yitirdi.Dün akşam saatlerinden itibaren kayıp oldukları bildirilen 2 kişiyi arama çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Bölgede yoğun bir şekilde çalışmalara devam eden AFAD’dan felaketle ilgili açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:”Rize ili genelinde bugün aşırı yağışlara olarak sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Rize ili Çayeli ilçesi bakır istasyonunda metrekareye 190 kg, Çayeli ilçesindemetrekareye 148 kg, Güneysu ilçesinde metrekareye 207 kg yağış düştüğü bilgisi alınmıştır. Rize ili Güneysu, Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin ve Çamlıhemşin ilçelerinde aşırı yağışlar sonuncu 30’a yakın ihbarın alındığı bilgisi alınmıştır. Rize ili Muradiye Beldesi; Orta, Karayemiş ve Tepebaşı köylerinde bazı binalarda çökmelerin olduğu bilgisi alınmıştır. AFAD, JAK, İtfaiye, Sağlık ve Emniyet ekipleri bölgede çalışmalara devam etmektedir. Tedbir amacıyla 14.07.2021 tarihi gündüz saatlerinde Erzurum ilinden görevlendirilen arama kurtarma personeli bölgede çalışmalara başlamış olup Trabzon ilinde bekletilen Samsun ekibide Rize ilinde çalışmalara katılmıştır. Taşkın nedeniyle yolu kapanan Güneysu ilçesine bağlantı yolundan ulaşım sağlanmaktadır. Rize ilindeki aşırı yağışlar sonucu bölgedeki olaylara destek vermek amacıyla; Erzurum, Samsun ve Ordu il AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca Tokat il AFAD’dan da bir ekip tedbir amacıyla Trabzon iline sevk edilmiştir. Gelişmeler AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.”

aci haberler pes pese geliyor rize deki sel 14268875 7211 o Samsun

rizede saganak dereler tasti evleri su basti yollar kapandi 1 olu 3 kayip 6 3081 dhaphoto1 Samsun

rizede saganak dereler tasti evleri su basti yollar kapandi 1 olu 3 kayip 6 7128 dhaphoto2 Samsun

rizede saganak dereler tasti evleri su basti yollar kapandi 1 olu 3 kayip 6 7128 dhaphoto4 Samsun

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir