Ben dijital sen tarih...

Ey Türkiye, diyelim ki Alman sermayeli bir şirketim ve Samsun’da yatırım yapmak istiyorum. Bu haber duyulur duyulmaz şehrin önde gelen yetkin insanları bundan memnuniyet duyacağına eminim, ne de olsa koskoca Alman sermayesi Samsun’da silah üretimi yapacak.

Yerli rakiplerime bir bakarım, ihtiyacım yok ama diyelim ki var, yerli üreticinin silahlarını satın alıp 3D tarayıcıdan geçirip dijital kopyalarını çıkarırım, 7 yerini değiştirip patente takılmadan bunların teknik çizimini çıkarabilirim. 3D yazıcılar o kadar gelişti ki, artık kalıba para ödemem, silahımın parçalarını çok hassas bir şekilde bu yazıcılardan temin ederim. 9 parçadan oluşan silahımın parçalarını monte edecek ve 3D yazıcılardan alacak endüstriyel robotlarımı yerleştiririm ve %100 kalite ile üretirim. Dijital fabrika simülasyon yazılımım ile öyle bir montaj hattı kurarım ki minimum yerle maksimum hızda üretim yaparım. Kalıp masrafım yok, zayi olan malzemem yok, el işçiliğim yok, 100 işçinin yapacağı işi 1 robot yapıyor, 7/24 çalışıyor, tazminat yok, tatil izni yok, kalite kontrol için vakit ve nakit ayırmama gerek yok. Sırf bunlar bile yerli rakibimi alt etmek için yeterli. Ama yetmez.

Mobil uygulamalar sayesinde avucun fotoğrafını alıyorum kabza tasarımını tam senin avucunuza göre yapıyorum, sen isterseniz daha uzun namlu ucu, sana özel renk gibi kişileştirmelerde bulunabiliyorum. Kalıp kullanmadığım için benim için her farklı silahı üretmek aynı maliyete tabii. En yakın 3D yazıcıda bunun çıktısını alıp, fiziksel sensörler takıp ve sanal gözlüğünü takıp silahımı deneyimleyebiliyorsun. Bütün beynin ve vücudun seni kandıracak ve gerçek bir deneyim yaşayacaksın. Siparişi onaylamaman imkansız. Yerli rakibim cancanlı katalog bastırmaya devam edebilir. Üstelik sen sipariş verdiğin an yatay ve dikey entegrasyon sayesinde süreç benim üretim planlamama anında dahil oluyor böylece tüm hammadde tedarikim, fason üreticilerim, lojistiğim, distribütörlerim, pazarlamam, satış ve pazarlama bölümüm anında yapay zeka tarafından hesaplanmış veriler sayesinde bilgileniyor ve sen saat kaçta drone ile parçayı teslim alacağını biliyorsun.

Veri madenciliği sayesinde silahları nereye kaça satıyorsun, hammaddeyi kaça nereden temin ediyorsun hemen bulurum. Her hareket dijital bir iz bırakıyor ve ben bunları ayıklamakta ustayım. Ayrıca marka yönetimi konusunda da uzmanım, sosyal medyada öyle bir reklam yaparım ki herkes beni konuşur beni ister, zaten arkadaşlarım var benim ehten püften birkaç yarışma düzenlediler ve ben bir sürü ödül aldım.

Ama seni bitirmem çünkü yenilip güçlenirsin, tekrar ayağa kalkar ve beni kendi silahımla vurursun. Onun yerine seni satın alırım ve %1 kar ile ayakta duracak şekilde seni işletirim ve 3.Dünya Ülkelerine senin ürününü satarım.

Üstelik bütün bunları yaparken hiç istihdam yaratmam. Robotların programlanması, silahların 3D tarayıcılardan geçirilmesi, web sitesinin yapılması, mobil uygulamaların geliştirilmesi bunların hepsini yurt dışındaki ana vatanımda yaptırabilirim. 3-5 tane altın yaka çalıştırsam tüm fabrika tıkır tıkır işler.

Bu modeli gıda dahil tüm fabrikalara, tüm hizmet guruplarına uygulayabilirim ve sen hiç bir şey üretemez hale gelirsin, rekabet edemez hale gelirsin. Zaten yabancı yatırımcıya teşvikler veriyorsun, e Avrupa birliği, Dünya bankası derken finansman sıkıntım da yok. Şehir şehir, şirket şirket senin ülkenin iliğini kuruturum kendime bağımlı hale getiririm.

Aslında senin ülkenin yaş ortalaması gençti, %71 esneklik kabiliyetin ile değişikliklere çabuk uyum sağlama imkanın vardı, ama ben gelişmeni engelledim. Kendi mavi yakalılarımı beyaz yakalı, beyaz yakalıları da altın yakalıya eğittim, bu arada senin gençlik gücünde bana çalışıyor.

Ey Türkiye, ekonomik gücü olmayan bir ülkeyi bölmek, parçalamak ve bağımsızlığını tehdit etmek hiç zor değil. İşsiz kalmış milyonlarca kişi ile kaos çıkarmak çok kolay. Güzel bir müttefiktin, ancak Avrasya üretim üssü olmana izin veremezdim. Zira şuan ülkemde bulunan girişimcilerin gibi gelir başıma bela olurdun.

Yazarın Notu: Dijital dönüşümde yerli firmaların kendilerine yatırım yapabilmeleri için 2018’de giyim ve gıdada tüm tercihlerimi yerliden yapmaya gayret göstereceğim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Demir
Mesut Demir - 12 ay Önce

Daha iyi anlatılamazdı!

banner650

banner826