doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Bedri Yaşar’dan Zam İsyanı!

bedri-yasardan-zam-isyani-2110
Daha Fazla Göster

Bedri Yaşar’dan Zam İsyanı! İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, elektrik, doğal gaz, LPG ve öğrenci harçlarına yapılan zamlara isyan etti

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, elektrik, doğal gaz, LPG ve öğrenci harçlarına yapılan zamları eleştirerek, partisi adına TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesi verdi.

‘BEKLENTİ AŞILDI’

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; elektrik, doğalgaz, LPG ve öğrenci harçlarına yapılan zamlarla ilişkin TBMM’ne vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesi üzerine partisi adına söz alarak konuştu. Yaşar; Türkiye’nin ilk defa 2002 yılı beklentilerinden birini Ekim ayında yakaladığını belirterek; “Dolar 19 Ekim sabahı 9.37 seviyesini görerek tarihi rekorlarından birini daha kırdı ve bu sayede hükümet 2022 yılı için 9,27 olan ortalama dolar kuru beklentisini yakaladığı gibi; hatta bu beklentiyi de aşmıştır” dedi.

‘İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEY ZAMLANDI’

Doların durdurulamayan yükselişine karşılık TL’nin an be an değer kaybına değinen İYİ Partili Yaşar; Merkez Bankası’nda yaşanan görevden almaların da doların ivmesinin yukarı yönlü olmasında etkili olduğunu dile getirerek; mali politikalarda istikrarın önemine vurgu yaptı. Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Yaşar konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Hükümetin, Türkiye ekonomisinin sıçrama yapacağını ve şahlanacağını öne sürdüğü bir dönemde, şahlanan yalnızca döviz kuru olmamış, yapılan yüksek zamlarla hayat pahalılığı olmuştur. Hükümet tarafından Temmuz ayı başında, Elektriğe yüzde 15, doğalgaza da yüzde 12 zam yapılmıştır. Elektrik, bu yapılan zammın ardından konutlarda yüzde 12, sanayi ve elektrik üretim amaçlı santrallerinin doğalgaz tarifesinde yüzde 20 oranında artmıştır. Son 1 yılda enerji fiyatlarına 31 kez , doğalgaza 8, benzine 7, motorine 7, LPG’ye 6, elektriğe 3 kez zam yapılmıştır. Bu yılın ilk 5 ayında 1 milyon 525 bin 14 abonenin elektriği; 674 bin 784 abonenin ise doğalgazı, faturalarını ödeyemediği için kesilmiştir. Bu zamlarla yetinmeyen hükümet, öğrenci harçlarına da yüzde 10 oranında zam yapmıştır. Özetle iğneden ipliğe her şey zamlanmıştır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir