doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Bedri Yaşar’dan TMO Tepkisi! ‘Mağdur Edildiler’

bedri yaşar
Daha Fazla Göster

Bedri Yaşar’dan TMO Tepkisi! ‘Mağdur Edildiler’ İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TMO’nun fındık alımlarında ödemeyi geç yaparak, üreticiyi mağdur ettiğini öne sürdü

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık üreticisine peşin ödeme yapması gerektiğini belirterek, “TMO bu kararından derhal vazgeçmeli ve fındık alımına biran önce başlamalıdır” dedi.

KARARINDAN VAZGEÇMELİ

TMO’nun taban fiyat, geç alım ve peşin ödeme yapmama konusundaki uygulamalarının üretici tarafından tepkiyle karşılandığını belirten Yaşar, “Hükümet fındık alım fiyatlarını Giresun kalite fındık için kilosu 27 TL, Levant kalite fındık için ise 26,5 TL olarak açıklamıştır. Açıklanan bu fındık alım fiyatları üretici üzerinde büyük bir memnuniyetsizliğe ve mağduriyete neden olmuştur. Bu memnuniyetsizliğin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alımlarına 1 Eylül itibariyle başlayacağını ve almış olduğu fındığın parasını da üreticiye ancak 21 gün sonra yapacağını açıklamıştır. TMO’nun bu açıklaması üreticiyi açıklanan düşük alım fiyatlarının ardından ikinci kez mağdur etmiştir. Bu durum karşısında TMO’nun 1 Eylül tarihini beklemeyecek durumda olan borçlu üretici, tüccara yönelmek zorunda kalmıştır. Böylece 27 TL’lik fiyat fiyatı tüccarda 24 liraya kadar düşmüştür. Ne yazık ki borçlu olan üretici fındığını 24 TL’den tüccara satmaya başlamıştır. Halbuki TMO, geçen yıl 20 Ağustos tarihinde alımlara başlamıştı. TMO bu kararından derhal vazgeçmeli ve fındık alımına biran önce başlamalıdır” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir