doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Bedri Yaşar’dan Meclis’te Esnaf İsyanı

bedri-yasardan-mecliste-esnaf-isyani-1410
Daha Fazla Göster

Bedri Yaşar’dan Meclis’te Esnaf İsyanı İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de büyükşehir belediyesi sınırlarında alım satım ve imalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin basit usulden yararlanamamasına tepki gösterdi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Meclis’te görüşülen ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre büyükşehir belediyesi sınırlarında alım satım ve imalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin basit usulden yararlanamamasına tepki gösterdi ve “Çankırı’daki bakkal basit usulden yararlanırken Samsun’daki bakkal yararlanamamaktadır” dedi.

WhatsApp Image 2021 10 14 at 15.53.04 Ana Manşet

MALİ MÜŞAVİRLERE DESTEK İSTEDİ

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de 280 Sıra Sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 7. maddesi üzerine konuşma yaptı. Bedri Yaşar; getirilmek istenen 7. madde ile geçici verginin kaldırılmasıyla birlikte gelir vergisi beyannamesinin verilme süresinin mart ayından şubat ayına çekildiğini; bu uygulamaya ise ayda ortalama 17 tane beyan ve bildirim veren mali müşavirlerin, iş yoğunluğunu daha da artıracağı sebebiyle, itiraz ettiklerini söyledi.

HAKSIZ REKABET DOĞACAK

Milletvekili Yaşar, büyükşehir belediye sınırında faaliyette bulunan esnafın basit usulden yararlanamamasına ilişkin, “Aynı işi yapan ve aynı ekonomik koşullara sahip bir esnaf Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ise bu istisna kapsamına girerken bir diğeri bundan yararlanamayacaktır. Örneğin Çankırı’daki bakkal basit usulden yararlanırken Samsun’daki bakkal yararlanamamaktadır. esnaftan yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında kalanlar gelir vergisi istisnası kapsamına alınmaktadır. Bu haksız rekabet durumu yaratacaktır. Geceden sabaha artan fiyatlar nedeniyle esnaf da müteahhit de zor durumdadır” diye konuştu.

SELZEDELERE ÖDEME YOK

Yaşar 10-11 Ağustos tarihinde Bartın, Sinop ve Kastamonu’da yaşanan sel felaketini hatırlatarak, şunları söyledi: “Felaketin üzerinden tam 3 aylık bir süre geçmesine rağmen burada işyerini kaybeden vatandaşlarımıza henüz hükümet tarafından maaş ödemesi yapılmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir