Bedri Yaşar'dan Enflasyon Tepkisi: "Çarşı Pazar Cep Yakıyor" İYİ Parti Samsun Milletekili Bedri Yaşar, Türkiye'nin yüzde 64 ile gıda enflasyonunda dünya dördüncüsü olduğunu belirterek, tepkisini dile getirdi

İYİ Parti Samsun Milletekili Bedri Yaşar, TBMM'de yaptığı konuşmada açıklanan gıda enflasyonu ile Türkiye'nin, Zimbabve ve Arjantin'i bile geride bıraktığını belirterek, "Gıda enflasyonunda dünya dördüncüsü, enflasyon sıralamasında ise dünya sekizincisiyiz" dedi.

ARTIŞI GÜNDEME TAŞIDI

Gıda fiyatlarındaki artışı gündemine taşıyan Yaşar, "Polisiye tedbirlerle gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçemezsiniz" ifadelerini kullanarak, "Asgari ücret 2022 yılında yüzde 50,54 zamlanmıştı. Bu zam oranı Birleşik Kamu iş tarafından açıklanan; İlk 4 aydaki temel gıdadaki artış oranı olan yüzde 51,5'u bile karşılayamadı. Mutfakta tencere kaynamıyor; vatandaş eve boş pazar poşetleri ile dönüyor; çarşı pazar cebi yakıyor" diye konuştu.

Samsunlular dikkat! o paylaşımı yapanlar hakkında işlem başlatıldı Samsunlular dikkat! o paylaşımı yapanlar hakkında işlem başlatıldı

'ZAMLARIN ÖNÜNE GEÇEMEDİMİZ'

Artan gıda fiyatları nedeniyle kuyrukların arttığını ifade eden Bedri Yaşar; Samsun'da da ekmeğin 6 ayda 3 kez zam yapılarak 3 TL'ye ulaştığını ifade ederek ramazanda yapılan ekmek zammına tepki gösterdi. Yaşar bir çuval unun fiyatının geçen yıl 127 TL iken bu yıl 325 TL'ye çıktığını söyledi. Gıda politikalarına ilişkin eleştirilerini dile getiren Yaşar şunları söyledi:

"Tarladan başlayarak maliyetleri düşürmek yerine, 'stokçu, karaborsacı, gıda dedektifi' diyorsunuz. Yerel seçimlerde de şehir meydanlarına kurduğunuz manav tezgâhlarıyla gıda artışlarını önlemeye çalıştınız; yetmedi depolara baskınlar yaptınız, bunun önüne geçmeye çalıştınız; ama geçemediniz. Bugün mazot fiyatı 7 liradan 22 liraya çıkmış, gübrenin fiyatı 160 liradan yüzde 160 artmış, yem fiyatları yüzde 120 artmış. Tarla ile raf arasındaki sorunu; üretim sorununu kaynağında çözmedikten sonra yüksek gıda fiyatlarını polisiye tedbirlerle düşüremezsiniz. Ya bu artışı önleyin; vatandaşı daha fazla açlığa mahkum etmeyin, ya da biran evvel halkın hakemliğine gidelim; bu işi biz üstlenelim "dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.