doğa calven duru
5s izosam Mega Halı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Samsun’da, Üretici İçin Destek İstedi!

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Samsun’da, Üretici İçin Destek İstedi! Cumhur İttifakı’nın içinde yer alan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, hükümetten fındık üreticileri için destek istedi

Samsun’da Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, fındık üreticilerinin girdi maliyetleri nedeniyle gübre bile alamayacak noktaya geldiğini belirterek desteklerin artırılması gerektiğini söyledi.

WhatsApp Image 2021 07 18 at 16.07.39 1 Ana Manşet

SORUNLAR KONUŞULDU

Bir dizi ziyaret ve programa katılmak üzere Samsun’a gelen Destici, bir otelde düzenlenen toplantıda basın mensupları ile biraraya geldi. Destici, fındığa en az yüzde 40 artışla 30 liranın üzerinde fiyat açıklanmasını beklediklerini dile getirerek, bunun altındaki bir fiyatın üreticiyi memnun etmeyeceğini söyledi.

WhatsApp Image 2021 07 18 at 16.07.39 Ana Manşet

AKLA MANTIĞA AYKIRI

“Fındığı iyi bir şekilde değerlendiremiyoruz” diyen Destici, “Fındığı adeta ham madde olarak satıyoruz. Avrupa ve başka ülkeler fındığı işleyip, yüksek fiyatlarla bunları geri alıyoruz. Fındıkla ilgili destek var ama yeterli değil. 7 yıldır fındıkta alan bazlı destek 170-180 lira civarında. Maliyetler çok fazla. 7 yıldır fındığa verilen fiyatın aynı noktada kalması kabul edilebilir bir şey değil. Maliyetler ne kadar atmışsa, desteklerin de aynı oranda artırılmasını teklif ediyoruz. Çiftçi gübreyi alamayacak noktaya gelmişse tohumu bulamazsa üretim nasıl sağlanacak. Balıkçılardan mazot konusunda ÖTV alınmazken çiftçilerden de alınmamalı. Üretim için kullanılan akaryakıttan nasıl olurda ÖTV alınıyor. Akla mantığa aykırı. Çay ve diğer ürünlerde TMO’nun ve ÇAYKUR’un belirlediği bir fiyat var. Malesef üreticimiz, tüccara mahkum ediliyor ve ürününü elinden ucuz fiyata çıkıyor. Muhakkak üreticimiz korunmalıdır. Fındık fiyatı da en az 30 TL olmalıdır” dedi.

WhatsApp Image 2021 07 18 at 16.07.40 Ana Manşet

BES’E KARŞIYIZ

Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulan biyokütle enerji santrali hakkında da değerlendirmelerde bulunan Destici şunları söyledi: “Çarşamba BES’e gittik. Oradaki düşüncelerimizi ifade ettik. Tarım havzalarında bu tür yapılara karşıyız. Ama iş nükleer ve altına gelince Türkiye, çevreyi önceleyerek bu tür yatırımları yapmalı. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakıldığında hepsinde nükleer santral var. Bize yıllarca kurdurmadılar. Biz enerjide yıllardır dışa bağımlıyız. Nükleer santrallerin kontrollü iyi seçilmiş arazilerde yapılmasından yanayım.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir