Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülen ’Herkes İçin Kütüphane’ projesi kapsamında çalışmaları başarılı görülen Bayraklı Belediyesinden bir ekip, Moldava’daki kütüphaneleri ziyaret etti, buradaki belediyelerin çalışmalarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

15 mahallede açtığı kütüphanelerle adından söz ettiren Bayraklı Belediyesi, bu alandaki çalışmalarını farklı bir boyuta taşıdı. Proje kapsamında belediyenin kütüphanelerinde çalışan personeller, davet üzerine farklı ülkelere giderek buradaki çalışmalarla ilgili bilgi almaya devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülen ’Herkes İçin Kütüphane’ projesi kapsamında çalışmaları başarılı görülen Bayraklı Belediyesinden bir ekipte, Moldova’daki çeşitli kütüphaneleri ziyaret etti ve burada yerel yöneticiler ve kütüphane çalışanları ile temas kurdu. Ziyaretlerde, Türkiye’de yürütülmekte olan Herkes İçin Kütüphane projesi ile Moldova’daki Novateca Programı üyesi kütüphaneler arasında işbirliği alanları üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Geziye katılanlar için Moldova’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gagauzya ziyareti ise hoş bir sürpriz oldu. Bu bölgede yerel yöneticiler ve kütüphaneciler, proje ekibini coşkuyla karşıladı. Son olarak başkent Kişinev’de Türk ve Moldova kütüphanecileri ortak toplantı yaparak, gelecek yıllarda yapabilecekleri iş birliği konularını görüştü. Proje Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçüki "Başarılı çalışmalarını gördüğümüz kütüphanecilerimize bu fırsatı sağladığımız için çok mutluyuz. Yurt dışı kardeş projelerle bu tür faaliyetlerimiz devam edecek” dedi.