Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın 4’üncü dönem başvurularının başladığını ve 100 bin TL'lik destek programının şartlarını açıkladı

Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı’nın amacına değinen Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu; işletmelerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmeleri ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanması olduğunu belirten Murzioğlu, programdan imalat, bilgisayar programlama, bilimsel AR-GE ile Kovid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerinin yararlandığını belirtti.

PERSONEL BAŞINA 100 BİN TL'LİK DESTEK

Açıklamasında destek programının şartlarından da bahseden Başkan Murzioğlu, “1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü ve başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması şartı ile yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel ‘yeni’ kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir” dedi.

BAŞVURUSU ONAYLANANLAR SON ÖDEME TARİHİ 28 EYLÜL

Programda 4’üncü dönemin başlamasıyla bu yaz üniversitelerden ve mesleki/teknik liselerden mezun olanların da program kapsamında istihdam edilebileceğini söyleyen Murzioğlu, “Şartları taşıyan işletmeler, 10 Ağustos’a kadar çevrim içi başvuru yapabilecek. Başvurusu onaylananlar, koşullara uygun personeli istihdam ettikten sonra 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecekler. Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, kurumun web adresindeki e-hizmetler menüsünden başvuru yapabilirler. Öte yandan, Aralık 2021-Mart 2022 sürecini kapsayan 3’üncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler, 4’üncü dönem için müracaatta bulunamayacak. Bu arada, Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın 3’üncü döneminde başvurusu onaylanan işletmelerin de ödeme talep süresi de uzatıldı. Bu durumdaki işletmeler, koşullara uyan personeli istihdam ederek 1 Ağustostan başlamak üzere 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Tekkeköy'de konser rüzgarı! Unutulmaz bir gece Samsunluları bekliyor Tekkeköy'de konser rüzgarı! Unutulmaz bir gece Samsunluları bekliyor

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.