Başkan Hasan Tütüncü’den Açıklama: ‘Çiftçinin Yüzü Güldü’

hasan-tutuncu-ciftci
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Hasan Tütüncü’den Açıklama: ‘Çiftçinin Yüzü Güldü’ Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, hububat, yaş çay alımı ve bakliyat alım fiyatlarının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

TMO Genel Müdürlüğü, 2021 senesi hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikalarını açıklaması üzerine açıklama yapan Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli’ye teşekkür etti. Fiyatların çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Tütüncü, “Çiftçinin yüzü güldü” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Tütüncü açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2021 yılı hububat ve bakliyat alım fiyatları ile yaş çay alım fiyatlarının pandemi döneminde çiftçilerimizin yüzünü güldürmüştür. Her zaman çiftçinin yanında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ederim. Bafra Ovası, Çarşamba Ovası, Vezirköprü Ovası gibi geniş tarım arazilerine sahip Samsun her geçen gün artan üretimi ve iş gücüyle Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 2021 yılı hububat ve bakliyat alım fiyatları ile Toprak Mahsulleri Ofisinin geçen yıl ton başına 1650 lira olan sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, geçen yıl ton başına 1275 lira olan arpa alım fiyatını da 1750 lira, Bakliyat alım fiyatları ise ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ayrıca ortalama veriler dikkate alınarak ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanmıştır. Bu fiyatlar, bütün çiftçilerimizin yüzünü güldürmüştür. Tüm çiftçilerimiz adına her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanında olan Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Üretmek çiftçimizden, destek devletimizden, bereket Allah’tan. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli bir dönem diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasına göre, 2021 dönemi TMO ton başına alım fiyatları şöyle oluştu; “Makarnalık buğday 2. grup 2 bin 450 TL, düşük vasıflı makarnalık buğday 2 bin 200 TL, sert ekmeklik buğday 2. grup 2 bin 250 TL, diğer ekmeklik buğday 2. grup 2 bin 200 TL, düşük vasıflı ekmeklik buğday 2 bin 50 TL. Arpa, çavdar-tritikale bin 750 TL, yulaf bin 900 TL, kırmızı mercimek 1. sınıf 5 bin TL, yeşil mercimek 1. sınıf 4 bin 150 TL, nohut 1. sınıf 4 bin 50 TL.”

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir