doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Başkan Deveci İsyan Etti! !Bir Cümle Olumsuz Bir Şey Getirin Bırakırım’

baskan-devecı-ısyan-ettı-burada-bırakırım1
Daha Fazla Göster

Başkan Deveci İsyan Etti! !Bir Cümle Olumsuz Bir Şey Getirin Bırakırım’ Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, yaptığı basın açıklamasında Seyir Terası’nın icra yoluyla satılmasından, borçlarla ilgili destek alamamasına kadar bir çok konuya değinerek, isyan etti

Atakum İlçesi’ndeki Seyir Terası’nın icra yoluyla satışa çıkarılmasıyla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunan Başkan Av. Cemil Deveci, “Kamu binası neden icra muhalefetiyle satılır? Bu şekilde bir kamu binasının son 50 yıldır bu şekilde satıldığına ben tanık değilim. Yeni ve Atakum’da başladı. İtiraz süremiz 7 gün, arkadaşlar inceliyor. Anayasa Mahkemesi’ne kadar süreci tamamlamayı düşünüyoruz” dedi.

ÖRGÜTLÜ ALACAKLILAR VAR
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediyeye ait taşınmazların satışları, borçlar, alacaklar ve 2,5 yıl süren başkanlık dönemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Vedat Türkali Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına İcra Dairesi tarafından yaklaşık 4 milyon liraya satılan Seyir Terası ile başlayan Başkan Cemil Deveci, “Seyir Terası’nda örgütlü alacaklılar var. Bu Seyir Terası ve ondan önce basına da düşen bir grup; gayrimenkulümüzü sattıran alacaklı. Evet alacaklı. Önceden de birikmiş alacağı var. 5-6 ayda bizimle birlikte çalıştı. Biz de alacağını zamanında ödeyemedik. Hiçbir telefonumuza çıkmadılar. Avukatlarına ulaştık. Tamam ‘görüşelim’ dediler. Bir daha dönen olmadı. Bütün taşınmazlarımız kitlendi. Sadece Seyir Terası değil, diğer taşınmazlarımız da icra yoluyla satıldı. Öncelikli alacaklı Seyir Tesisi’ni sattıran şirkete 11-12 milyon lira civarında borç ödedik. Sanıyorum 5-6 milyon lira civarında bir alacağı kaldı. Bu tesisle bunu ödeyebilirdik. Planımız öyleydi. 2019’un 10’uncu ayından beri hacizli. Daha başka kamu alanlarımızda hacizli. Seyir Tersı ile ilgili 2,5 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. Kanunda ‘kamu hizmet alanı’ tanımı var. Bir kamu hizmet alanı bu hizmetlerle tanımlanmaz da ne ile tanımlanır? Orası İcra Mahkemesi’nin kararıyla sadece İcra Mahkemesi değil. İstinaf Mahkemesi’ne gittik ve talebimizi reddetti. Yargıtay’a gittik. Talebimizi reddetti. Yani Yargıtay, yargı yolunu tüketerek, satılıyor. İcra Mahkemesi’nin denetiminde icra yoluyla satılıyor. Biz, satış gününden önce satışı engelleyemeyince orada bir plan değişikliği yaptık. Orayı ticaret alanına çevirdik. Değerini artırabilmek için. Biz ihaleye çıktık. Yargı yolu tükenince hiç olmazsa onu yapalım dedik. Laf olsun diye çıkmadık. İlgilenenler olduğu için çıktık. İkisinde de gelip arayıp inceleyenler ihaleye girmedi. 10 gün önce İstanbul’dan bir yatırımcı geldi incelediler onların isteğiyle biz ihaleye çıkmıştık. O da olmadı. Bu ihaleye tek kişi giriyor. Tek kişi girince yarıdan bir fazla artırınca alabiliyor. İhaleye giren tek kişi Boyabatlı. Ailesi ya ana ya da baba tarafından bizim köylümüz. Kan bağı yok. İhaleye girince de aldı. Bir kişi de arayıp ‘ben bu ihaleye giriyorum’ demedi. Demiş olsaydı teşvik ederdim. O konuda da gayret gösterdim. Birkaç kişi girsin belediye zarar etmesin diye. Olmadı böyle oldu” dedi.

SON 50 YILDIR TANIK OLMADIM
Bir kamu binasının icra yoluyla satıldığına daha önce tanık olmadıklarını söyleyen başkan Cemil Deveci, “Kamu binası neden icra muhalefetiyle satılır? Devlet kendine bağlı bir birimin mülkiyetini niye icra muhalefetiyle sattırır? Devlet bu hale niye düştü? Belediye borçlu zaten yarı yarıya kaybetmiş oluyor. Borçlunun malını İcra Kanunu ve İcra Dairesi marifetiyle yarı bedelle devlet niye satılmasına izin verir ve borçluyu ayağa kalkamaz hale getirir? Borçlu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Alabildiğine bağırıyorum. Artık Türkiye duysun. Niye malını yarı bedelle sattırıyorsunuz? Niye bir çözüm üretilmiyor? Bu şekilde bir kamu binasının son 50 yıldır bu şekilde satıldığına ben tanık değilim. Yeni ve Atakum’da başladı” diye konuştu.

SİYASETİN AR DAMARININ ÇATLADIĞINDAN HABERİM YOKTU
Siyasetin ar damarının çatladığını ve kendisine yapılanları sindiremediğini söyleyen başkan Cemil Deveci şunları söyledi: “Bu bölgede 7 belediye birleşti. Belediyelerin borçları da vardı ama taşınmazları da vardı. Borç da, satılan mülk de bu kente harcandı. 10 yılda 1 katrilyon doğru yere harcanmış olsaydı, benim parkla ve yolla uğraşmamam lazımdı. Benden önceki arkadaşların yaptığı borçları ödemem gerekirdi. Atakum’da sokağa çıkmaması gereken adamlar, ar damarı çatlamış adamlar çıkıyorlar, nutuk atıyorlar. ‘Benim değil, onun borcu’ diyorlar. Hadi canım sende. 200 milyon lira borç mu yaptım ben? 2,5 yıldır telefonlarıma çıkmıyor, bana destek olacak olan kurumlar. Bana mı ceza veriyorlar? Ben zaten kaderime razı olmuşum. Samsun’un en iyi avukatlarından biriydim. Ben güllük gülistanlık bir belediye beklemiyordum. Ama siyasetin bu kadar da ar damarı çatladığından haberim, ilgim ve bilgim yoktu. Biri de anlatsa inanmazdı. Bu doğru değil. Ben kimseye böyle bir davranışta bulunmadım. Bana yapılmasını da içime sindiremiyorum. Ben seçim hesabı yapmıyorum. Bir önceki belediye başkanının anlattıklarının hiçbiri doğru değil. Doğru değil, dediğim cümleleri bilgisizlikten kurduğu asla zannetmiyorum. Atakum Belediyesi’nde benim bilip de onun bilmediği bir şey yok. Tümüyle gerçek dışı. Bu tesisi sattıran açın bakın internetten. Ne zamandan beri Atakum Belediyesi’nde faaliyet yürütüyor. Atakum Belediyesi’nde ilk ihaleyi aldığında gücü neyi, şimdi nerelere çıkmış. Siyasetin ve devletin neresinde, hangi güçle meydan okuyor. Atakumlulara bize bunu yapıyor. Açın bakın okuyun herkesin görebileceği noktada. Yarın öbür gün düğün salonu karar verilecek. İcra takibini reddedecek ya da satışına karar verecek. Burası da kamu hizmeti veriyor. Halk eğitim kursları veriliyor. Nikahlar burada yapılıyor” şeklinde konuştu.

DESTEK OLMADI
Kendisine destek alamadığını söyleyen Başkan Cemil Deveci, “Belediye Meclisinden aldığım yetki doğrultusunda TSO ve esnaf odalarına gittim. ‘Benim borcum sizin üyelerinize, bana destek olun bu borcu devlete devredelim. İller Bankası bana kredi versin, bende vatandaşa olan borcu ödeyeyim, hizmetlerimiz param kadar yaparım’ dedim. Buradan çok bir destek olmadı. Zaten ben göreve başladığım ikinci gün hem belediyenin hem de şirketin hesapları haczedilmişti. Tüm Türkiye duymuştu. Alacaklı birisi belediye başkanının koltuğa oturduğu ilk gün belediyenin ve şirketin hesaplarını haczettirip şirketin kredi limitesini bitir mi? Gerçek alacaklı birisi bunu yapar mı? Atakum’da gizli saklı bir şey yok. 35 milyon liraya yakın alacağımız var. Ben iyi bir belediye başkanı olmayabilirim iyi bir yöneticilik yapamayabilirim ama çocuklarımın, ailemin ve bana güvenenlerin yere bakacağı bir davranış içinde asla olmam dedim. Buyurun bir cümle olumsuz bir şey getirin burada bırakırım. Tüm Türkiye’ye söylüyorum” dedi.

ADEM BEKTAŞ’A CEVAP:
Eski Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş’ın Seyir Terası’nın satışıyla ilgili “Alan iyi para vermiş” paylaşımına da cevap veren başkan Deveci, “Adem Bektaş, yapılamaz mı? diyeyim. Adem bey mühendis, hemen onun 30 metre altına 30 katlı bina yapmışlar. Ben şimdi oraya ‘heyelan bölgesi’, oraya bundan daha çok yük taşıyacak bir bina yapılamaz mı  diyeyim. Adem bey mühendis, hemen onun 30 metre altına 30 katlı bina yapmışlar. Ben şimdi oraya ‘heyelan bölgesi’, oraya bundan daha çok yük taşıyacak bir bina yapılamaz mı diyeyim” şeklinde konuştu.

Umut Can EREN