Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Kanal S ekranlarında yaptığı açıklamada; icra ve hacizlerle ilgili alacaklıların örgütlü olduğunu belirterek, borçların hizmet üretmeye ciddi şekilde engel olduğunu söyledi

Kanal S ekranlarında yayınlanan Sağlı Sollu Duruş programının konuğu olan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Belediyeye gönderilen icra ve hacizlerle ilgili alacaklılar örgütlü hareket ediyor. Atakum Belediyesi'nin 180 milyon lira borcu var. Bu borçlar da hizmet üretmeye ciddi şekilde engel" dedi.

KÖŞEYE SIKIŞTIRMAK İSTİYORLAR

Kanal S Genel Yayın Yönetmeni Barış İpek'in moderatörlüğünü yaptığı, siyasetçi Aylin Tat ve gazeteci Said Çetintaş'ın katıldığı Sağlı Sollu Duruş programının konuğu olan Deveci, kendisine yöneltilen sorulara tek tek yanıt vererek, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 'Belediye borçlu mu? Borçlar hizmet yapmaya engel mi?' sorusuna yanıt veren Başkan Deveci, Atakum Belediyesi'nin 180 milyon lira borcu olduğunu ve bu borcun hizmet üretmeye ciddi şekilde engel olduğunu söyledi. Belediyeye gönderilen icra ve hacizlerle ilgili de alacaklıların örgütlü hareket ettiklerini belirten Deveci, bu alacaklıların belediyeyi köşeye sıkıştırmak istediğini vurguladı. 

Borç edebiyatı yapmadığını kaydeden Deveci, "Atakum Belediyesi 2009 yılında 7 belediyenin birleşmesi ile bir araya gelmiş bir belediye. 2010 yılından bu tarafa 11 yılda sattığı mülkün bundan 5-6 ay önceki karşılığı 800 trilyon. Bana bırakılan borç var, 1 katrilyon. Bu 1 katrilyonun nerede olduğunu siz kendiniz hesaplayın" diye konuştu. 

Samsun'da şüpheli ölüm! Arkadaşının evinde aniden rahatsızlandı Samsun'da şüpheli ölüm! Arkadaşının evinde aniden rahatsızlandı

ARAÇLAR ÇÜRÜYOR

Deveci, haczedilen makam aracına ilişkin açıklamalarda da bulunarak, "Araçlarımız 3 yıl önce haczedildi. Şirket üzerinden alınmış araçlar bunlar. Belediye başkanı olduktan bir hafta, on gün sonra şirketin tüm hesapları haczedildi, araçları bağlandı. Araçlar çürütülüyor. Makam aracına 1.5 yıldır biniyorum hiç bir şey olmadı. Van'a kadar gittim bir şey olmadı. Erzurum'a girerken karakolda durdurulduk. Araçta 'yakalama kararı var' denildi. Borçlar nedeniyle 30 küsür araç bağlı" ifadelerini kullandı.

PARTİMLE SORUNUM YOK

Yayında gazeteci Çetintaş ve siyasetçi Tat, Başkan Deveci'ye CHP il başkanı ve ilçe başkanı ile koordineli çalışıp çalışmadığı ve 'örgüt çalışmalarından memnun değilim' diye bir sözünün olup olmadığına yönelik bir soru da yöneltti. Deveci, partisi ile bir sorununun olmadığına dikkati çekerek, "Örgüt dediğimiz Kuva-i Milliye'dir. Ben bu örgütün her kademesinde çalıştım. Sorun olur mu olur. Kamu görevlisiyim, hizmet üretmem lazım. Uyumlu çalışmam gerekiyor. CHP düşünce özgürlüğünün üretildiği bir alandır. Belediye başkanı olarak benim partim yok. Seçim takvimi açıklanana kadar tüm Atakum'a hizmet üretmem lazım. Benim CHP örgütü ile veya sivil toplum örgütleri ile hiç bir sorunum yok" diye konuştu.

İŞTEN ÇIKARTILAN 16 KİŞİ

31 Mart seçimlerinden sonra belediyede AK Parti'li olduğu gerekçesi ile 170'e yakın işçi çıkartıldığına dair iddiaya da açıklık getiren Deveci, "Ben seçim atmosferinde kimsenin ekmeği ile oynamayacağım sözü verdim. Avukatlık mesleğimde kimsenin evine icra ile gitmedim. Kimse bana işçinin iş akdini feshettin demedi. İşten atılanlar duysunlar. Ben ilk göreve başladığımda önceki belediye başkanımızın yardımcısının odasına gittim. 'Sizinle çalışmak istiyorum bana belediyeyi anlatın' dedim. 4-5 ay birlikte çalıştık. 16 kişiyi işten çıkarttık. Bu kişiler eski belediye başkanının müdürleri tarafından 'işe gelmiyorlar' diye tutanak tutulanlar. 16'sı birden İçişleri Bakanlığı'na şikayet etti. Sekiz ayrı müfettiş geldi. İşe iade kararları alındı. 45 gün işe gelmediklerine dair tutanak var. İşten çıkarttıklarım bunlar" dedi. 

DEMİR'İN AVUKATI MI?

Canlı yayında gazeteci Said Çetintaş, Deveci'ye Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in avukatı olup olmadığını dair de soru yöneltti. Deveci, Demir ile siyasete başlamadan önce arkadaşlıklarının olduğunu, geçmiş dönemde avukatlığını yaptığını şu an ise Demir'in avukatı olmadığını söyledi.

SES KAYDI AÇIKLAMASI 

Kamuoyunda gündeme gelen kendisine ait ses kaydı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Deveci, 31 Mart seçim süresinde katıldığı bir mitingde yaptığı konuşmaya ait bir kaydın kesilerek gündeme getirildiğine işaret ederek, "Bir mitingde ben yerel yönetimlerde usulsüzlüğü, yolsuzluğu giderebilmenin bir tek yolu var. Belediye başkanının seçim harcamaları denetlenmeli dedim. Seçim bütçemi eşimle birlikte yaptık. Türkiye'de örneği yok 200 bin lira. 250 bin lirada parti ve meclis üyeleri harcadı 450 bin lira. Ben bunu toplantılarda anlattım. Bunu sıkça konuştum. Eğer 10-15 milyon lira harcayarak seçileceksem, 13 bin lira maaş için bu kadar parayı harcayamam, çalar kardeşim dedim. Peygamberin torunu da olsa çalar, ben olsam bende çalarım dedim. Bu sözleri keserek gündeme getirdiler" dedi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLACAK MI?

Canlı yayında Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup olmayacağı şeklindeki soruyu da cevapsız bırakmayan Başkan Deveci, "Sağlım iyi olursa toplumda karşılığım varsa oraya da aday olurum buraya da. Benden daha yetenekli biri çıkarsa onu desteklerim. Büyükşehir'e aday olacağım diyerek Atakum yönetilemez" ifadelerini kullandı. Deveci, ayrıca Altılı Masa'dan umutlu olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Altılı masa sorunların çözümü noktasında çok ciddi katkıları olacaktır. Herkesin bu yapıya destek olması lazım."

Haydar ÖZTÜRK

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.