doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Başdenetçi Malkoç Gazetecilerle Buluştu! Sorunlar Masaya Yatırıldı, Çalıştay Önerisi Çıktı

malkoc-gazetecilerle-bulustu-2309
Daha Fazla Göster

Başdenetçi Malkoç Gazetecilerle Buluştu! Sorunlar Masaya Yatırıldı, Çalıştay Önerisi Çıktı Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Samsun’da gazetecilerle bir araya gelerek, yerel basının sorunlarını dinledi, çözüm yolları ile ilgili önerilerde bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Samsun yerel basının yaşadığı sorunlarla ilgili olarak çalıştay yapılabileceğini belirterek, “Yerel basının sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili Ankara’da ilgili bakanlıklarla, ilgili kurumlarla yerel basını nasıl güçlendirebiliriz, bunun ilgili bir çalıştay yapalım” dedi.

WhatsApp Image 2021 09 23 at 13.11.11 Ana Manşet

SORUNLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ LAZIM

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır’ın, yerel basının yaşadığı sorunları dile getirmesinin ardından söz alan Başdenetçi Malkoç, “Yerel basın demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli. Yerel basının sorunu sadece Samsun’la sınırlı değil, 81 ilimizdeki yerel basının sorunu. Türkiye’nin farklı yerlerindeki Gazetciler Cemiyeti’ndeki arkadaşlarla bize gelirseniz, biz bu sorunların tespiti ve çözüm önerileriyle ilgili bir sempozyum veya çalıştay yapalım. En azından sorunları tespit edelim, nasıl çözüleceğine ilişkin rapor hazırlayalım. Ardından da o raporun takipçisi olalım. Yerel basın sorunlarının belli noktalarda iyileştirmesi lazım. Yerel basın bulunduğu bölgenin en önemli dinamiklerinden birisi. Yerel basının sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili Ankara’da ilgili bakanlıklarla, ilgili kurumlarla yerel basını nasıl güçlendirebiliriz, bunun ilgili bir çalıştay yapalım” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 09 23 at 13.11.11 2 Ana Manşet

REKOR BAŞVURUDA BULUNULDU

Samsun programının ikinci gününde şehirdeki basın mensupları ile bir araya gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, şehrin sıkıntılarını gazetecilerden dinledi. Samsun’dan 2013 yılından itibaren 3 bin 700’ye yakın şikayetin geldiğini belirten Malkoç ” Geçen yıl en fazla başvurunun geldiği yıl oldu. 2019’da 20 bin olan başvuru sayısı geçen yıl salgın döneminde 100 bine çıktı. Bu şikayetlerin önemli bir kısımı eğitim alanında, bir kısmı kamu personeli ile ilgili, yerel yönetimlerle ilgili, sağlıkla ilgili ve SGK ile ilgili şikayetlerden oluşuyor. Bizim kurumumuzun görevi idare ile vatandaş arasındaki sorunlarda, hukuki yönden, insan hakları yönünden sorunları çözmek, çözüm yolları üretmek. En çok şikayetin hangi konudan geldiği ve hangi kuruma geldiği yıllara göre değişiyor. Türkiye genelinde sorunlar neyse şikayet konuları da o alanlara göre değişiyor” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 09 23 at 13.11.12 Ana Manşet WhatsApp Image 2021 09 23 at 13.11.11 1 Ana Manşet

Ethem Ozan ŞAHİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir