Ekim ayında pos cihazı kullanan işletmelere uygulanan komisyon oranını yüzde 3.5'e çıkaran özel bankalar, faiz artışlarının ardından bu oranları yeniden yükseltmeyi planlıyor.

BANKALARDAN KREDİ KARTI KARARI

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerin ardından ekonomi politikalarında köklü değişiklikler yaşanırken, Türkiye'de sıkı para politikalarının etkisi giderek daha fazla hissediliyor.

Kartlı alışverişlerin ve pos cihazı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bankalar Ekim ayında pos komisyon oranlarını güncellemişti.

Politika faizlerinin yüzde 30'a yükseltilmesinin ardından birçok özel banka, pos komisyonlarını yüzde 3.5 seviyesine çıkarmıştı. Aradan geçen aylarda alınan yeni faiz artırım kararları sonrasında, bankalar komisyon oranlarını yeniden artırmayı planlıyor.

Bankacılık kaynaklarına göre, Haziran ayı itibarıyla özel bankaların pos komisyonlarında artış yapacağı konuşuluyor. Bu durum, binlerce işletmenin gelirlerinde düşüş yaşanacağı anlamına geliyor.

Gelirlerini dengelemek için bu masrafları müşteriye yansıtan işletmelerin, pos komisyonlarının artmasıyla birlikte mal ve hizmet fiyatlarına zam yapması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu durumu sağlıklı yönetebilmek için hazırlıklara başladı.

Pos komisyonlarının geçtiğimiz aylarda yüzde 3.5'e yükselmesiyle birçok işletme, karekod yöntemi ile IBAN'a transfer uygulamasını başlatmış ve komisyon ödememek için banka transferi yoluyla ödeme almayı tercih etmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in girişimleri ile geçtiğimiz günlerde 'IBAN'a transfer' şeklinde ödeme alan işletmelere ağır cezalar verileceği açıklandı. Bakanlık, bu adımlarla pos komisyonu artışını yan yollardan delmeye çalışan işletmelerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Meclis’te onaylandı! O borçları ödemeyin hepsine af geliyor Meclis’te onaylandı! O borçları ödemeyin hepsine af geliyor

ALINTI: GÜNBOYU

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy