Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kış aylarında artan sebze ve meyve fiyatları için kurumlarla iş birliği içerisinde çalışmalar yapılacağını duyurdu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ev sahipliği yaptığı, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısında kış aylarında artan sebze ve meyve fiyatlarına yönelik tedbirler masaya yatırıldı. 

İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısında alınan kararlara ilişkin açıklamada bulundu. Komitede kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en az düzeye indirmeye yönelik tedbirlerin tartışıldığı ve sera yatırımlarının hızlandırılmasına ilişkin ilgili kurumlarla iş birliği içinde çalışmalar yapılması hususu kararlaştırıldığı ifade edildi

BAKANLIKTAN GELEN AÇIKLAMA 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, toplantı sonrasında toplantı ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

"Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Nureddin Nebati'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinde küresel gıda fiyatlarının güncel durumu ve ülkemizin 2022 yılı hasat sezonundaki gelişmeler doğrultusunda gida fiyatlarının seyri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.

20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları açıklandı! 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları açıklandı!

"YAŞANABİLECEK OLUMSUZLUKLARI EN AZ DÜZEYE İNDİRME ÇALIŞMALARI" 

Açıklamada kış aylarınca yaşanabilecek olan olumsuzluklara değinen bakanlık, "Komitede kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en az düzeye indirmeye yönelik tedbirler tartışılmış ve sera yatırımlarının hızlandırılmasına ilişkin ilgili kurumlarla iş birliği içinde çalışmalar yapılması hususu kararlaştırılmıştır. Ayrıca, yem fiyatlarındaki gelişmelerin üreticilerimize ve dolayısıyla vatandaşlarımıza getirebileceği olumsuz etkileri asgari düzeyde tutmak için alınabilecek olası tedbirler tartışılmış ve yol haritası oluşturulmuştur.

"HÂL TAKİP SİSTEMİ" 

Hâl konusuna da değinen bakanlık, "Komitede, gıda ve tarımsal ürün piyasalarının ve özellikle hâl takip sistemi üzerinden hâllere ürün giriş ve çıkışının ilgili Bakanlıklarca yakından izlenmesine, bu sistemden alınacak bilgiler dâhilinde hızlı bir şekilde tüketici mağduriyetini önleyecek çözüm ve tedbirlerin uygulanmasına ve bu konuda kurumlar arası iş birliğinin yüksek seviyede sürdürülmesine dair kararlılık vurgulanmıştır.

"TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI"

Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'nın dünya genelinde tahil fiyatlarındaki düşüşe olumlu katkı sağladığı ve sağlamaya devam edeceği değerlendirmesi paylaşılmıştır." ifadelerini kullandı. 

MEYVE VE SEBZE FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Türk-İş tarafından son yayımlanan raporda gıdadaki enflasyonun yüzde 128'in üzerine çıktığı görüldü. Temmuz ayında meyve fiyat endeksindeki yükseliş yüzde 73,21 olurken, sebze fiyatlarında yıllık artış yüzde 169,27'ye ulaştı. Patatesin kilosu ortalama 11 liraya çıktı. Kuru soğanın ortalama fiyatı 1 ayda yüzde 18 artarak 10 liraya yükseldi. Son iki yıldır başta gübre, fide ve enerji maliyetlerinin çok artması sebebiyle çiftçilerin domates, biber, patlıcan, salatalık gibi sebzeleri çift ekimden vazgeçip tek ekime yönlendiği ifade ediliyor. Kavun ve karpuz fiyatları Haziran ayına göre (-%17) gerilese de hâlâ dilimle de satılmaya devam ediyor. Gündüz-gece arasındaki sıcaklık farkının yüksek olmasından dolayı çekirdekli yaz meyvelerinde verim kaybı yaşandığından şeftali ve nektarin fiyatları bu ay beklenenden daha yavaş düştü. Ortalama fiyatlar geçen aya göre hem sebzede hem meyvede arttı. Sebzenin ortalama fiyatı 14,17 lira, meyvenin ortalama kio fiyatı 16,95 lira oldu. Hesaplamada 19’u sebze ve 16’sı meyve olmak üzere toplam 35 üründeki fiyat değişimi dikkate alındı. Ortalama meyve-sebze kilo fiyatı 15,32 lira olarak tespit edildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.