Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konut projesiyle ilgili detayları paylaştı. Kurum, konut fiyatlarının aylık taksitini, asgari ücretli bir vatandaşın ödeyebileceği seviyede tutacaklarını dile getirerek, "Aylık taksitleri, asgari ücretlinin ödeyebileceği bir tutar olacak" dedi.

Üreticilere müjde! Dana karkas ve kuzu karkas alım fiyatı artırıldı Üreticilere müjde! Dana karkas ve kuzu karkas alım fiyatı artırıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

"ASGARİ ÜCRETLİ ÖDEYEBİLECEK"

81 ilde başlatılan sosyal konut projesine ilişkin Bakan Kurum, " İstanbul'da aylık geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar başvuru yapabilecek. Aylık taksitleri, asgari ücretlinin ödeyebileceği bir tutar olacak. Eşinin de çalıştığını düşünelim. Bir hane gelirinin yüzde 30'u konut harcamasıdır. Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması gerekiyor. Ayrıca 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler, diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.