doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Bakan Elvan’dan Flaş Asgari Ücret Açıklaması!

bakan-elvan-kredi-mujdesi
Daha Fazla Göster

Bakan Elvan’dan Flaş Asgari Ücret Açıklaması! Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, asgari ücret ve diğer konularla ilgili hassasiyet gösterdiklerini bunun için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı’nın en hassas olduğu konulardan birisinin “vatandaşların enflasyona ezdirilmemesi” olduğuna vurgu yaaprak, “İlgili bakanlıklarımızla güçlü bir iş birliği içinde çalışıyoruz, asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz” dedi.

BELİRSİZLİKER BULUNUYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye 2023 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, son 2 yıldır olağanüstü bir küresel dönemden geçtiklerini, bu yıl ekonomik aktivitede dünya genelinde bir canlanmaya şahit olsalar da karşılarında hala önemli belirsizlikler bulunduğunu söyledi.

ZAMAN ALACAK

Enerji fiyatları ve taşıma maliyetlerinin hızla arttığını, arz-talep dengesizliklerinin küresel enflasyonu beslediğini, pek çok ülkede kamu maliyesi alanında yaşanan bozulma ve artan borç stokunun rekor seviyelere ulaştığını anlatan Elvan, normalleşme sürecinin zaman alacağını düşündüklerini ifade etti.

“HASSASİYETİ GÖSTERECEĞİZ”
Elvan, “Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan birisi, vatandaşlarımızın enflasyona ezdirilmemesidir. İlgili bakanlıklarımızla güçlü bir iş birliği içinde çalışıyoruz, asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz.” dedi.

“618 BORÇLANMA ÖNGÖRDÜK”
Borçlanma konusunda da son derece dikkatli ve temkinli bir yaklaşım izlediklerini ifade eden Elvan, şunları kaydetti: Bütçe disiplininde gösterdiğimiz hassasiyet, Hazine’nin finansman ihtiyacını da azalttı. 2021’de 618 milyar lira borçlanma öngörmüştük ama 155 milyar lira daha az borçlanmayla yılı kapatacağız. Aşağı yukarı 463 milyar lirayla yılı kapatacağız. AB tanımlı borç stokumuzun milli gelire oranını düşürüyoruz. Tabii borç stokumuzun düşük olması, elbette başlı başına yeterli değil. Borç stokumuzun yapısını da iyileştirmemiz gerekiyor. Bu amaçla iç piyasada döviz cinsi borçlanmayı bu sene yarı yarıya düşürdük. Aynı zamanda, iç borçlanmanın vadesini de önemli ölçüde uzattık. 2020 yılı içerisinde 29 aya kadar düşen iç borçlanmanın ortalama vadesini 56 aya yükselttik.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir