doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Bakan Bekir Pakdemirli’den ‘Samsun’ Açıklaması!

bakan-pakdemirliden-samsun-aciklamasi-0210
Daha Fazla Göster

Bakan Bekir Pakdemirli’den Samsun Açıklaması! Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeltikte damla sulamayla yüzde 50 su tasarrufu sağlandığını ve çiftçinin karının yüzde 20 arttığını belirterek, Samsun’un damla sulama ile çeltik üretimi yapılan illerden biri olduğunu söyledi

Tarım ve Orman Bakanlığı, modern sulama teknikleri ile daha az su tüketerek üretim yöntemlerinin en önemli örneğini Çanakkale’de hayata geçirdiğini duyurdu. Bakan Pakdemirli, Çanakkale’deki damla sulama tekniği ile çeltik yetiştirilen tarlayı ziyaret etti ve burada damla sulama tekniğinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

SAMSUN 12 İLDEN BİRİ

Çanakkale ilinin çeltik üretiminde ülke genelindeki payının yüzde 9,6’ya sahip olduğunu vurgulayan Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti:

“Çanakkale, 2020 yılında 112 bin 278 dekarlık alanda 93 bin 933 ton çeltik üretimi ile Türkiye üretiminde yüzde 9,6’lık paya sahip bir ilimizdir. Çanakkale’de bu yıl 3 bin 410 dekar alanda damla sulama yöntemi ile çeltik üretimi gerçekleştirildi. Bu alanların 3 bin 270 dekarlık kısmı Bakanlığımızca, ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ projesi kapsamında desteklendi. Bu proje kapsamında toplam 74 bin 280 kg çeltik tohumu kullanılmış olup, tohum bedelinin 698 bin TL’si Bakanlığımız tarafından karşılandı. Çeltik yetiştiriciliğinde damla sulama yönteminin uygulanması ile tava sulama yöntemine göre su kullanımında yüzde 50 tasarruf sağladık. Maliyeti yaklaşık olarak toprak işleme ve ekim işlemlerinde yüzde 60, işçilikte yüzde 70, tarla kirasında yüzde 30 olarak düşürdük. Damla sulamada tava sulama yöntemine göre maliyeti yaklaşık yüzde 20 oranında düşürerek, net hasılayı artırıyoruz. Çiftçimizin karlılığı yüzde 20 artıyor. Günümüz koşullarında küresel ısınmadan dolayı su kaynaklarının ekonomik kullanılması gerekliliği her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle çeltik üretiminde su kullanımında önemli tasarruf sağlayan damla sulama sistemi kullanılarak üretim yapılmasını Bakanlık olarak destekliyor ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Ülkemizde 2021 yılında damla sulama ile çeltik üretimi yapılan alan 13 bin dekar seviyelerine ulaştı. Bu üretimin 9 bin 511 dekarı 12 ilimizde Bakanlığımız tarafından yüzde 75 hibe tohum ile desteklendi. Bu illerimiz Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Düzce, İstanbul, Kırıkkale, Kırklareli, Mersin, Samsun, Sinop’tur. Ülkemizde çeltik üretimi 2002 yılında 360 bin ton iken, 2020 yılında yüzde 172’lik artış ile 980 bin tona ulaştı.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir