banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun'un meşhur lezzeti!

banner1357

Samsun'un Bafra ilçesinde yüzyıllardır süregelen lezzet Bafra pidesi, maharetli ustaların ellerinde yoğrularak e adını da tadını da il sınırlarının dışına taşıdı

BAFRA 19.02.2019, 11:37
Samsun'un meşhur lezzeti!
banner1353
banner1375


"Coğrafi işaret" tesciline sahip lezzetlerden Bafra pidesi, ince hamuru, gevrekliği, odun ateşinde pişirilişi, yapılışında kullanılan doğal tereyağı ve peyniri, özel olarak azırlanan kıymalı harcıyla diğer pidelerden kendini ayırıyor. Samsunluların yıllardır pazar kahvaltılarında, özel davetlerinde, asker uğurlama sofralarında yer almakta.

Bafra'da 37 senedir pidecilik yapan "Turan Usta" olarak bilinen Turan Özkülünk, pideciliğe 13 yaşında dayısının yanında başladığını, daha sonra kendine ait  pide salonunu açtığını ve bu mesleği iki oğluna öğrettiğini belirtti.

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA GELİYOR

Yörede pidenin adeta bir yaşam tazrı olduğunu vurgulayan  Turan Usta, şunları kaydetti:
"Bizim en yoğun olduğumuz günler pazar günleridir. Pidenin kültürü öncelikle ekmek fırınlarında başladı. Sonra düğünlerimizde adet olmaya başladı. Hatta cenazelerimizde de pide dağıtılır. Pide bizim yöremizde bir kültürdür, yaşam tarzıdır. Özellikle geçmişten bugüne devam eden pazar günü pide yaptırma geleneğimiz var. Bana soruyorlar, 'Bafra pidesinin lezzetinin sırrı nedir?' diye. Bu işin sırrı sevgi. Sevgisiz hiçbir şeyi başaramayız. Bizim pidemiz gevrek, ince, şekli kapalı ve kıvrımlı. Boyu 80 santimetreye ulaşıyor. Kıymalı ve peynirli, iki ana çeşitte yapılıyor. Türkiye'nin dört bir yanından insanlar bu lezzeti tatmak için buraya geliyor."

PİDE BAYRAM HAVASI ESTİRİRDİ
Ailesiyle pide yemeye gelen Sunay Demircan da Bafra pidesinin, şehirdeki sosyal ve kültürel önemine değinerek şu açıklamalarda bulundu;

"Önceden her pazar günü insanlar pide yaptırma telaşına düşerdi. O pazar evde adeta bir bayram havası olurdu. İçler hazırlanır, kıymalar kavrulur, peynirler yumurtayla eşleştirilir, içine maydanoz konur, ondan sonra bir tepsiye konularak pideciye gidilirdi. Fırınlar o gün ekmek değil, sadece pide üretirdi. Evde de önceden hazırlıklar yapılır, çaylar demlenir, turşular kavrulur, o gün 'pide günü' olurdu. Pazar günü eşittir pide günüdür."


 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:46
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40