banner1620

banner1608

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Bafra’da yol kapatma eylemi! Arazi toplulaştırma gerginliği...

 Samsun’un Bafra ilçesinde arazi toplulaştırma çalışması için yapılmak istenen ölçüme mahalleli izin vermedi. Arazilerinin toplulaştırılmasını istemeyen mahalle sakinleri yolu kapatarak görevlilerin ölçüm yapmasına karşı çıktı

Bafra 25.11.2020, 23:16 25.11.2020, 23:21
827
Bafra’da yol kapatma eylemi! Arazi toplulaştırma gerginliği...

Samsun Bafra ilçesi'nde arazi toplulaştırma kararına karşı çıkmak için yol kapatma eylemi yaptı. Emenli Mahallesi Karaboğaz mevkisinde arazi toplulaştırma gerginliği yaşandı. Devlet tarafından yapılan arazi toplulaştırma çalışmasına karşı çıkan mahalle sakinleri yolu kapattı. 

YOLU KAPATTILAR

Devlet tarafından yapılan arazi toplulaştırma çalışmasına karşı çıkan mahalle sakinleri yolu kapattı.  Ölçüm yapan görevlileri de durdurarak çalışmaları istemediklerini dile getirdi.

OLAYSIZ EYLEM

İhbar üzerine jandarma ekipleri de olay yerine geldi. Ekipler fiziksel mesafe uyarıları gerçekleştirdi. Bir süre ekiplerle görüşen mahalleli eylemi olaysız biçimde sonlandırdı.


 Arazi toplulaştırması nedir?

Arazi toplulaştırması; Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek biçimde veya toprak muhafaza ve zirai sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerinbir araya getirilerek daha düzenli parseller halinde tarla içi geliştirme hizmetleri ile birlikte modern tarım işletmeciliği esaslarına ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine “ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI” denmektedir.

Arazi toplulaştırmasında amaç nedir?

Arazi toplulaştırmasının amacı, daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımı ile üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir. Arazi Toplulaştırması bir yönüyle de Kadastronun yenilenmesi demektir.


Arazi toplulaştırmasını zorunlu kılan nedenler şunlardır :

Arazi parçalanmasının tarım işletmelerinde işgücü, girdi, sermaye ve üretim kayıplarını artırması,
Arazilerin bir kısmının mevcut servis yolları, sulama ve drenaj kanallarından yararlanamaması,
Parsellerin miras yoluyla bölünmesi veya şekillerinin bozuk olması,
Sulama, toprak muhafaza veya devlet yolu gibi projelerle yeni kanal ve yollarla parsellerin daha da parçalanması,
Topografik yapının parsel sınırlarına bağlı kalmaksızın arazi tesviyesini gerektirmesi,
Sulama, karayolu, otoyol ve demiryolu gibi kamu yatırımlarında kamulaştırma bedellerinin yüksekliği vb. gerekçelerden biri veya birkaçının bir arada mevcut olması
arazi toplulaştırmasını gerekli kılmaktadır.

Yorumlar (0)