banner1518

banner1585

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Bafra'da o karara tepki! Mahalleli izin vermedi 

Samsun’da arazi toplulaştırma çalışması için yapılmak istenen ölçüme mahalleli izin vermedi

Bafra 27.11.2020, 08:33
1134
Bafra'da o karara tepki! Mahalleli izin vermedi 

Samsun’da arazi toplulaştırma çalışması için yapılmak istenen ölçüme mahalleli izin vermedi

Samsun’un Bafra İlçesi'nde, geçimini hayvancılıkla sağlayan mahalle sakinleri, hayvan otlamak amacıyla kullandıkları arazinin  toplulaştırma kararına tepki göstererek eylem yaptı.

YOLU KAPATTILAR

Emenli Mahallesi Karaboğaz mevkiinde, devlet tarafından yapılan arazi toplulaştırma çalışmasına karşı çıkan mahalle sakinleri yolu kapattı. Ölçüm yapan görevlileri durduran yöre halkı, çalışmaları istemediklerini dile getirdi. Karara tepki gösteren mahalle sakinleri, “Dedelerimizden kalan bu toprakların, oldu bittiyle başkalarına satılmasını istemiyoruz” dedi.

YAZLIK MI YAPILACAK?

Mera alanında toplanan vatandaşlar, burada yaptıkları açıklamada, kamulaştırma kararı verildikten sonra mahkeme süreci devam eden arazilerin bölgede ikamet etmeyen şahıslar tarafından alındığını iddia etti. Mahalle sakinleri tepkilerini dile getirerek, "Biz yaklaşık 60 yıldır burada ikamet ediyor ve geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Devletimiz bizim yararımıza olan toprak reformunu 2012 yılında başlattı. Kuşaklama kanalı ile sınır belirlendi. 2019 yılında gördük ki arazilere giremiyoruz. Sorduğumuzda SİT alanı olarak derecelendirildiğini söylediler. Gerekli izinler alındı denildi. Bu araziler, ikameti burada olmayan, yazlık yapmak isteyen şahıslara veriliyor. Bunun sonucunda arazinin doğal yapısı bozulacak. Geçim kaynağımız olan hayvancılık bitecek. Yıllarca üzerinde yaşadığımız dedelerimizden miras kalan yerlerimizi oldu bitti ile tanımadığımız kişilere bırakmak istemiyoruz" ifadelerini kullandı. 

EKİPLER SEVK EDİLDİ 

İhbar üzerine jandarma ekipleri de olay yerine geldi. Ekipler fiziksel mesafe uyarıları gerçekleştirdi. Bir süre ekiplerle görüşen mahalleli eylemi olaysız biçimde sonlandırdı.

Yorumlar (0)