BAFRA'DAN AVRUPA'YA İHRAÇ EDİLİYOR

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Adem Aşçı, "Bafra Ovası'nda 2023 yılında 31 bin dekar alanda ekili kapya biberimiz mevcut. Mayıs ayı içinde ekilen kapya biberimiz, ağustosta çıkmaya başladı. Biberleri Mersin, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Elazığ pazarına ağırlıklı olarak pazarlıyoruz. Yaklaşık 10 gün sonra da Almanya ile Bulgaristan'a ihracata başlayacağız." dedi.

Termespor tesislerine kavuşuyor! Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç'a teşekkür Termespor tesislerine kavuşuyor! Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç'a teşekkür

"ARALIK AYINA KADAR HASADI YAPILIYOR" 

Türkiye'nin en iyi kapya biberini yetiştirdiklerini söyleyen Aşçı, "Bafra Ovası'nda yetişen kapya biber, kilogram olarak 15 liradan tarlada alıcı buluyor. Ovada kapya biberin aralık ayına kadar hasadı yapılıyor." diye konuştu.

160 BİN REKOLTE BEKLENİYOR

Dönüm başına 5-5,5 ton ürün almayı hedeflediklerini dile getiren Aşçı, 160 bin ton rekolte beklediklerini ifade etti.

"TÜRKİYE'DE TEK"

Yeşilyazı Mahallesi'nde sebze ticareti yapan Adem Yanık da "Bulgaristan'a ihracata başlayacağız, Bafra Ovası'ndan çıkan biberimizin kalitesi yüksek. Biberin kalınlığı Türkiye'de tektir. Dışarıda 5 kilogramdan 1 kilogram salça çıkarsa, buradan çıkan biberde 4 kilogramdan 1 kilogram salça çıkar." dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.