banner1365

banner1345

Nazilli’de Mesleki Eğitime Yönelik Bir Adım Daha Atıldı

banner1357

Geçtiğimiz aylarda Nazilli Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen ‘İstihdam Sorunu ve Çözüm Önerileri’ konu başlıklı toplantının devamı gerçekleştirildi.Önceki toplantı sonunda belirlenen işsizlik sorununun mesleksizlik...

AYDIN 16.04.2014, 09:45
Nazilli’de Mesleki Eğitime Yönelik Bir Adım Daha Atıldı
banner1353
banner1375
Geçtiğimiz aylarda Nazilli Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen ‘İstihdam Sorunu ve Çözüm Önerileri’ konu başlıklı toplantının devamı gerçekleştirildi.

Önceki toplantı sonunda belirlenen işsizlik sorununun mesleksizlik sorunu olduğu ve bu sebeple ortaokuldan mezun olan gençlerin mesleğe yönlendirilmeleri gerektiği konusu için ise bu kez çözüme yönelik adımlar atılması kararlaştırıldı.

Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur öncülüğünde gerçekleşen 2. toplantı ortaokul müdürleri, okul aile birliği başkanları ve okul rehber öğretmenlerinin katılımı ile Dr. Yüksel Yalova Sümer Rekreasyon Alanı Lara Restaurantta düzenlendi. Yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantı verimli fikirlerin tartışıldığı, önerilerin dinlendiği bir ortamda gerçekleşirken, yaklaşık 2,5 saat süren toplantı çözüm için somut adımların alınması kararlarının alınması ile son buldu. Toplantıda dile getirilen ve çözüm için adım atılması gereken konu başlıklarını sıralayan Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan; “Her yıl rehber öğretmenler ve okul idaresince düzenlenen, öğrencilerin kabiliyetlerinin ve yeterliliğinin değerlendirildiği raporlar hiçbir önem arz etmemektedir. Okul idarelerince ve rehber öğretmenler tarafından da düzenli ve yeterli bilgilendirme yapılmayan veliler maalesef çocuklarının gelecek kaygılarıyla istemeden de olsa öğrencileri yanlış yönlendirebilmektedirler. Rehber öğretmenler, hem öğrencileri hem de aileleri birlikte bilgilendirmelidirler. Bu bilgilendirmeler yapılırken işsizlik raporlarından, gelecekte talep edilecek iş gücü analizlerinden ve öğrencinin yeterlilik ve kabiliyetinden bir bütün olarak yararlanılmalıdır. Meslek sahibi ve mesleki eğitim veren okullardan mezun olmuş bir tanıtım ekibi, kariyer günleri çerçevesinde okullarda öğrencilere bilgiler vermeli ve onları mesleğe yönlendirmelidirler. Mesleki eğitim veren okulların önündeki katsayı engelinin kalktığına, artık bu okullardan mezun olan öğrenciler istedikleri bütün bölümleri seçebileceklerine vurgu yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner1381
sisli
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 05:44
Güneş 07:13
Öğle 12:24
İkindi 15:01
Akşam 17:25
Yatsı 18:48