banner1365

banner1345

Aydın’da Arı Kolonileri Sos Vermeye Başladı

banner1357

Aydın’da 10 gün önce başlayan arı ölümlerinin artarak devam ettiği bildirildi.Özellikle Yenipazar ve Sultanhisar Yöresi’nde bulunan arılarla birlikte, yumurtadan yeni çıkan arıların da işçi arıların getirdikleri zehirli polenler dolayısıyla...

AYDIN 16.04.2014, 09:53
Aydın’da Arı Kolonileri Sos Vermeye Başladı
banner1353
Aydın’da 10 gün önce başlayan arı ölümlerinin artarak devam ettiği bildirildi.

Özellikle Yenipazar ve Sultanhisar Yöresi’nde bulunan arılarla birlikte, yumurtadan yeni çıkan arıların da işçi arıların getirdikleri zehirli polenler dolayısıyla henüz doğmadan öldüğü belirtildi. Zehirlenmeler dolayısıyla kolonilerde çok az miktarda arı kaldığını belirten Sultanhisar Kavaklı Köyü yakınlarındaki arıcılardan Mehmet Şahin ve Murat Şahin, bilinçsiz tarım ilacı kullanılmasından dolayı son yılların en sıkıntılı sezonunu yaşadıklarını belirttiler.

Bölgede 10 gün önce başlayan arı ölümlerinin artarak devam ettiğini ve kolonilerin yok olmaya yüz tuttuğunu belirten arıcılardan Mehmet Şahin, “Bu dönemde arılar oğul verir kolonilerimiz artardı. 10 gün önce başlayan arı ölümleri artarak devam etti. Eskiden sadece ilaçlı çiçeğe konan arılar ölürdü. Şu anda yeni büyüyen yavru arılar da gelen besinden zehirlenerek ölmeye başladı. Dışarı giden pek çok arı geri dönemediği gibi, arılar kovanın içinden de dışarıya sürekli ölen yavru arıları taşıyor. Yetkililer ne olur soruna çare bulsun. Arıya zararlı ilaçların kullanılması yasaklansın” diye konuştu.

“SORUN GİDEREK BÜYÜYOR”

Arıcılık sektörünün en önemli sorunlarının başında zehirlenme olaylarının geldiğini ve yapılan tüm uyarılara rağmen sorunun çözülemediğini belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, “Maalesef kendi kendimize zarar veriyoruz. Gelişmiş ülkelerde arı tarımın olmazsa olmazı olarak görülürken, Türkiye’de arı en büyük zararı bilinçsiz tarım ilaçlaması yapan çiftçilerden görüyor. Arıya zarar vermeyen ilaçlar da var. Ne olur tabii dengeyi bozan bu ilaçlar kullanılmasın. Göz göre göre kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz” diyerek herkesin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16