banner1365

banner1345

Agd’den Belediye Meclisinde Gazetecilere Sergilenen Tutuma Tepki

banner1357

Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD) Başkanı Mehmet Aydın, Büyükşehir ve Efeler Belediye Meclisi toplantılarında gazetecilere yönelik sergilenen tutumu eleştirdi.AGD Başkanı Mehmet Aydın, yaptığı açıklamada; “Aydın Büyükşehir...

AYDIN 15.04.2014, 17:44
Agd’den Belediye Meclisinde Gazetecilere Sergilenen Tutuma Tepki
banner1353
Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD) Başkanı Mehmet Aydın, Büyükşehir ve Efeler Belediye Meclisi toplantılarında gazetecilere yönelik sergilenen tutumu eleştirdi.

AGD Başkanı Mehmet Aydın, yaptığı açıklamada; “Aydın Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Aydın merkezde ‘Efeler’ isminde yeni kurulan belediyenin ve tüzel kişilikleri sona erdirilen belde ve köylerin bağlanması ile ayrı bir yapıya bürünen diğer ilçe belediyelerinin faaliyetleri ve meclis toplantılarında alınacak kararlar, kamuoyunca da yakından takip edilmektedir. Dolayısıyla, halkın bu yöndeki haber alma hakkını kullanabilmeleri için, gazeteciler belediyelerin faaliyetlerini meclis toplantılarını ve belediyelerdeki diğer gelişmeleri de izlemekte ve edindikleri bilgileri kamuoyuna aktarmaktadır. Fakat yeni kurulan Efeler Belediyesi’nin ilk meclis toplantısında ve Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kamuoyuna ‘yeterli çoğunluk sağlanamadığı için gerçekleştirilemediği’ duyurulan ilk toplantısında, bu toplantıları ve öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeleri takip eden gazetecilere karşı sergilenen tutum kaygı vericidir. Gazeteciler, her iki belediyenin ilk meclis toplantılarında, hangi kuruma mensup oldukları dahi bilinmeyen aynı özel güvenlik görevlilerince belediye binasından uzaklaştırılmak istenmiş, tartaklanmış ve görevlerini yapmaları engellenmiştir” dedi.

Söz konusu belediyelerin önümüzdeki günlerde düzenleyeceği meclis toplantılarında ve diğer faaliyetlerine katılacak gazetecilere karşı benzer tutumlarının sürmesi halinde Aydın kamuoyunun sağlıklı bilgi edinemeyeceğini savunan Aydın, “Gazetecilere karşı uygulanan bu kaba tutumu şiddetle kınarken, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi’nin yöneticilerini sağduyuya davet ediyor, varsa siyasi hesapları bunu siyasi rakipleri ile kendi aralarında ve meclis oturumlarında halletmelerini öneriyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi ve Efeler Belediye Meclisi’nin ‘kapalı oturum’ kararı almaması halinde, gazeteciler kamuoyunu bilgilendirmek adına bu toplantıları takip etmeye devam edecektir. Aydın Valiliği ve güvenlik birimlerinin, söz konusu toplantılarda meslektaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri konusunda gerekli tedbirleri almasını talep ediyoruz. Aydın’ın ‘Gazetecilerin tartaklandığı, itilip kakıldığı bir il’ olarak değil, o gazeteciler tarafından haberleştirilecek başarı öyküleri ile anılmasını ve bilinmesini istiyoruz. Bu vesile ile bir kez daha 30 Mart Yerel Seçimlerinin sonuçlarının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olması temennisiyle, seçilen yerel yöneticilerimize başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
17°
sisli
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13